| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ministerstwo przeciwne niższym opłatom

Ministerstwo przeciwne niższym opłatom

Obniżenia opłat od wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych. Od wniosku o wpis przedsiębiorcy zapłaciliby 500 zł zamiast 1000 zł, natomiast od wniosku o zmianę wpisu 200 zł zamiast 400 zł.Ministerstwo Sprawiedliwości jest przeciwne obniżeniu opłat o połowę dla spółek z o.o. i akcyjnych, natomiast dla spółek osobowych proponuje znacznie mniejszą obniżkę.

Dwie sejmowe komisje: Sprawiedliwości oraz Praw Człowieka, pracują nad poselskim projektem ustawy nowelizującej ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Przewiduje on obniżenie do 500 zł opłaty stałej, która pobierana jest od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym, oraz obniżenie do 200 zł opłaty stałej od wniosku o dokonanie zmiany wpisu, który dotyczy podmiotu już wpisanego do rejestru przedsiębiorców.

Natomiast do 250 zł posłowie przewidują obniżenie opłaty stałej od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Gdyby jednak taki wniosek dotyczył jednocześnie również wpisu do rejestru przedsiębiorców, to wówczas posłowie proponują uiszczenie opłaty stałej w wysokości 500 zł.

Gdyby koszty sądowe związane z wpisem do KRS zostały w proponowany sposób obniżone, to wówczas przynajmniej częściowo zmniejszyłyby się wydatki związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności ponoszone przez przedsiębiorców zakładających firmę w formie spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. Oprócz opłaty sądowej płacą oni bowiem jeszcze dodatkowo 500 zł za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz za uwierzytelnienie dokumentów dołączanych do wniosku, ponoszą też opłatę cywilnoprawną oraz koszty aktu notarialnego.

Do propozycji obniżenia opłat sądowych od niektórych wniosków o dokonanie wpisu do KRS ustosunkuje się rząd. W przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie stanowiska rządu uznano, że obniżenie tych opłat nie jest uzasadnione, ponieważ zostały wprowadzone niedawno, a dokonanie pierwszego wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS jest skomplikowane nie tylko pod względem prawnym, lecz również informatycznym. Ministerstwo uważa, że opłata sądowa w obecnej wysokości na pewno nie stanowi bariery dla spółek kapitałowych, które musiały zgromadzić kapitał zakładowy w wysokości 50 tys. zł, a nawet 500 tys. zł. Natomiast za uzasadnioną uznało propozycję obniżenia opłaty dla spółek osobowych, ale tylko o 200 zł, czyli o znacznie niższą kwotę niż zaproponowana w projekcie.

– Nie można różnicować spółek osobowych i kapitałowych pod względem wysokości opłat – uważa Katarzyna Urbańska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Byłoby to niezgodne z zasadą równości przewidzianą w konstytucji. Nie można też wysokości opłaty tłumaczyć wysokością kapitału, jaki zgromadziła spółka. W dodatku przygotowywana nowelizacja ustawy o KRS przewiduje – dodaje Urbańska – że dokumentacja będzie dostępna w internecie, więc w najbliższej przyszłości ulegnie znacznemu ograniczeniu rola Monitora Sądowego i Gospodarczego, więc należy rozważyć celowość zamieszczania w nim ogłoszeń dotyczących wpisu do KRS.

WPIS DO REJESTRU PRZEDSIĘBIORCÓW
Plusy
• Zmniejszenie opłat spowoduje zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców prowadzeniem działalności w tej formie.
• Powstanie nowych firm zwiększy wzrost wolnych etatów dla pracowników szukających zatrudnienia.
Minusy
• Mniejsze wpływy do skarbu państwa z tytułu opłat sądowych.
• Obniżenie opłat sądowych związanych z wpisem spowoduje wzrost opłat w pozostałych kategoriach spraw.
 


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »