| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ministerstwo przeciwne niższym opłatom

Ministerstwo przeciwne niższym opłatom

Obniżenia opłat od wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych. Od wniosku o wpis przedsiębiorcy zapłaciliby 500 zł zamiast 1000 zł, natomiast od wniosku o zmianę wpisu 200 zł zamiast 400 zł.Ministerstwo Sprawiedliwości jest przeciwne obniżeniu opłat o połowę dla spółek z o.o. i akcyjnych, natomiast dla spółek osobowych proponuje znacznie mniejszą obniżkę.

Dwie sejmowe komisje: Sprawiedliwości oraz Praw Człowieka, pracują nad poselskim projektem ustawy nowelizującej ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Przewiduje on obniżenie do 500 zł opłaty stałej, która pobierana jest od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym, oraz obniżenie do 200 zł opłaty stałej od wniosku o dokonanie zmiany wpisu, który dotyczy podmiotu już wpisanego do rejestru przedsiębiorców.

Natomiast do 250 zł posłowie przewidują obniżenie opłaty stałej od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Gdyby jednak taki wniosek dotyczył jednocześnie również wpisu do rejestru przedsiębiorców, to wówczas posłowie proponują uiszczenie opłaty stałej w wysokości 500 zł.

Gdyby koszty sądowe związane z wpisem do KRS zostały w proponowany sposób obniżone, to wówczas przynajmniej częściowo zmniejszyłyby się wydatki związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności ponoszone przez przedsiębiorców zakładających firmę w formie spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. Oprócz opłaty sądowej płacą oni bowiem jeszcze dodatkowo 500 zł za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz za uwierzytelnienie dokumentów dołączanych do wniosku, ponoszą też opłatę cywilnoprawną oraz koszty aktu notarialnego.

Do propozycji obniżenia opłat sądowych od niektórych wniosków o dokonanie wpisu do KRS ustosunkuje się rząd. W przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie stanowiska rządu uznano, że obniżenie tych opłat nie jest uzasadnione, ponieważ zostały wprowadzone niedawno, a dokonanie pierwszego wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS jest skomplikowane nie tylko pod względem prawnym, lecz również informatycznym. Ministerstwo uważa, że opłata sądowa w obecnej wysokości na pewno nie stanowi bariery dla spółek kapitałowych, które musiały zgromadzić kapitał zakładowy w wysokości 50 tys. zł, a nawet 500 tys. zł. Natomiast za uzasadnioną uznało propozycję obniżenia opłaty dla spółek osobowych, ale tylko o 200 zł, czyli o znacznie niższą kwotę niż zaproponowana w projekcie.

– Nie można różnicować spółek osobowych i kapitałowych pod względem wysokości opłat – uważa Katarzyna Urbańska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Byłoby to niezgodne z zasadą równości przewidzianą w konstytucji. Nie można też wysokości opłaty tłumaczyć wysokością kapitału, jaki zgromadziła spółka. W dodatku przygotowywana nowelizacja ustawy o KRS przewiduje – dodaje Urbańska – że dokumentacja będzie dostępna w internecie, więc w najbliższej przyszłości ulegnie znacznemu ograniczeniu rola Monitora Sądowego i Gospodarczego, więc należy rozważyć celowość zamieszczania w nim ogłoszeń dotyczących wpisu do KRS.

WPIS DO REJESTRU PRZEDSIĘBIORCÓW
Plusy
• Zmniejszenie opłat spowoduje zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców prowadzeniem działalności w tej formie.
• Powstanie nowych firm zwiększy wzrost wolnych etatów dla pracowników szukających zatrudnienia.
Minusy
• Mniejsze wpływy do skarbu państwa z tytułu opłat sądowych.
• Obniżenie opłat sądowych związanych z wpisem spowoduje wzrost opłat w pozostałych kategoriach spraw.
 


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK