| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kłopotliwe świąteczne dni w listopadzie

Kłopotliwe świąteczne dni w listopadzie

Pracodawcy muszą uważać przy ustalaniu wymiaru czasu pracy w listopadzie, bo przypada w nim kilka świąt, a Narodowe Święto Niepodległości jest tego roku w sobotę.Zasady obliczania wymiaru czasu pracy, czyli liczby godzin, jakie pracownik musi pracować w danym miesiącu czy dłuższym okresie rozliczeniowym, określone zostały w art. 130 kodeksu pracy. Zgodnie z ich treścią, aby prawidłowo ustalić wymiar czasu pracy, należy pomnożyć liczbę pełnych tygodni z danego okresu rozliczeniowego przez 40 godzin. Następnie do uzyskanego wyniku dodać wynik pomnożenia 8 godzin przez liczbę dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku. Kolejnym krokiem jest skorygowanie uzyskanego wyniku przez odjęcie liczby świąt przypadających w danym okresie rozliczeniowym w innych dniach niż niedziele, pomnożonej przez 8 godzin.

Stosując powyższe zasady obliczania w praktyce okaże się, że w listopadzie 2006 roku wymiar czasu pracy wynosić będzie 160 godzin. Wynik ten jest rezultatem następujących działań:

4 pełne tygodnie x 40 godzin + 2 x 8 godzin(29 i 30 listopada) – 2 x 8 godzin (tj. 1 i 11 listopada) = 160 godzin.

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że ustalony w ten sposób wymiar czasu pracy należy tak rozłożyć w listopadzie, aby zgadzała się liczba dni wolnych wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W tygodniu przypadającym od 6 do 12 listopada tego roku, święto 11 listopada przypada w sobotę. W związku z tym pracownik nie zrealizuje swojego uprawnienia do przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dlatego PIP wyjaśnia, że jeżeli u pracodawcy rozkład czasu pracy przewiduje wykonywanie pracy od poniedziałku do piątku, a soboty są dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to pracodawca ma obowiązek ustalić inny termin dnia wolnego od pracy, w którym pracownik zrealizuje swoje prawo do pięciodniowego tygodnia pracy.

W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem zmian w ustalaniu zasad uwzględniania świąt przy ustalaniu wymiaru czasu pracy. Rząd chce, aby wymiar czasu był pomniejszany o 8 godzin z tytułu świąt przypadających w dni inne niż niedziela niezależnie od tego, ile ich będzie w jednym tygodniu. Przeciwko temu rozwiązaniu protestują organizacje pracodawców.

Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK