| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > CBA. Prawa i obowiązki kontrolowanego

CBA. Prawa i obowiązki kontrolowanego

Nie mniej niż 1000 złotych zapłaci przedsiębiorca, który nie wskaże osoby oddelegowanej do kontaktów z kontrolerem z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dzisiaj wchodzi w życie kolejne rozporządzenie regulujące inspekcje CBA.Przedsiębiorca będzie miał obowiązek pisemnego wskazania osoby upoważnionej do reprezentowania go w trakcie kontroli – wynika z rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 20 września 2006 r. (Dz.U. nr 169, poz. 1203), które dzisiaj wchodzi w życie. Rozporządzenie określa wzór upoważnienia do przeprowadzenia kontroli przez funkcjonariuszy CBA. Wydaje je szef CBA lub osoba upoważniona do działania w jego imieniu.

Kontrolowany musi umożliwić funkcjonariuszowi CBA wstęp oraz swobodne poruszanie się na terenie firmy bez obowiązku uzyskania przepustki. Musi też przedstawiać do kontroli żądane dokumenty i materiały. Funkcjonariusz CBA ma prawo do robienia z nich odpisów, kserokopii lub wyciągów oraz zestawień i obliczeń opartych na dokumentach. Ich zgodność z oryginałem potwierdza kontrolowany lub osoba przez niego upoważniona. Właściciel firmy oraz jej pracownicy mają również obowiązek udzielać ustnych i pisemnych wyjaśnień, jeśli zażąda tego funkcjonariusz CBA.

Poza obowiązkami rozporządzenie określa też prawa kontrolowanego.

Przedsiębiorca na każdym etapie kontroli ma też prawo do złożenia funkcjonariuszowi ustnego lub pisemnego oświadczenia dotyczącego przedmiotu kontroli.

Pracownicy kontrolowanego oraz osoba pełniąca funkcje publiczne mają prawo do odmowy udzielenia wyjaśnień w przypadkach, gdy mają one dotyczyć: tajemnicy ustawowo chronionej albo faktów i okoliczności, których ujawnienie mogłoby narazić na odpowiedzialność karną lub majątkową wezwanego do złożenia wyjaśnień. Także jego małżonka albo osoby pozostającej z nim faktycznie we wspólnym pożyciu, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia bądź osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli. W takich przypadkach udzielający wyjaśnień może również uchylić się od odpowiedzi na poszczególne pytania.

Kontrolowany lub osoba przez niego upoważniona ma prawo odmówić podpisania protokołu kontroli, składając w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania pisemne wyjaśnienia tej odmowy.

Podstawa prawna
• Rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz.U. nr 169, poz. 1203).
 


Miłosz Marczuk

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK