| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łatwiejsza wycena aktywów firm

Łatwiejsza wycena aktywów firm

Kolejna interpretacja, którą wkrótce ma przyjąć Komisja Europejska, będzie dotyczyła wyceny aktywów firm w trakcie roku. Niedługo możemy spodziewać się przyjęcia przez Komisję Europejską kolejnej interpretacji - IFRIC 10 „Utrata wartości aktywów i raportowanie śródroczne”.Interpretacja wyjaśni, że Międzynarodowe Standardy Rachunkowości numer: 36 „Utrata wartości aktywów trwałych” i 39 „Instrumenty finansowe”, są przepisami szczegółowymi.
Interpretacja dotyczyć będzie zapewne lat obrotowych rozpoczynających się po 1 listopada 2006 r.
Biegły rewident Anna Sirocka, partner w dziale audytu Ernst & Young, wyjaśnia, że MSR 36 wymaga oceny na każdą datę bilansową, czy występują przesłanki utraty wartości przez wartość firmy (niezależnie od wymogu przeprowadzania corocznego testu) i zabrania odwracania spisanej wartości firmy.
– Podobnie MSR 39 nakłada obowiązek oceny na każdą datę bilansową, czy występują przesłanki utraty wartości przez instrumenty kapitałowe sklasyfikowane jako dostępne do sprzedaży i nienotowane instrumenty kapitałowe, które nie są wykazywane po wartości godziwej (np. po koszcie nabycia) i zabrania odwracania rozpoznanych z tego tytułu strat – dodaje nasza rozmówczyni.
Na przykład jeżeli w trakcie roku nastąpi utrata wartości akcji (obcych), wtedy na koniec roku nie można tego odwrócić.
Zabrania tego MSR 39 „Instrumenty finansowe”: ujęcie i wycena. Częstotliwość sprawozdawczości ma wpływ na wyniki finansowe wykazywane przez poszczególne firmy.
Wysokość rozpoznanych strat z tytułu utraty wartości może różnić się pomiędzy podmiotami w zależności od dat bilansowych i częstotliwości sprawozdawczości i jeżeli taka różnica raz powstanie, to będzie istnieć.
 


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK