REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakwestionowany zwrot VAT od samochodów

REKLAMA

Ograniczenia w odliczaniu VAT, jakie obowiązują w Polsce, mogą zostać uznane za niezgodne z prawem unijnym - uważają eksperci. Taki los spotkał Włochy po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że włoski urząd skarbowy naruszył prawodawstwo unijne. Włoski fiskus od lat odmawiał przedsiębiorstwom zwrotu VAT za zakup samochodów i paliw. Polityka ta okazała się niezgodna z normami Unii Europejskiej. ETS nakazał władzom zwrócenie podatnikom ponad 10 mld euro.
W Polsce też obowiązują podobne ograniczenia. Czy spotka nas włoski los? Zapytaliśmy o to specjalistów. Obawiają się oni podobnego scenariusza dla Polski.

– Europejski Trybunał Sprawiedliwości zarzucił Włochom niedopełnienie procedury konsultacyjnej przy wprowadzeniu wyłączenia prawa do odliczenia VAT związanego z nabyciem samochodów. Ponieważ w polskiej ustawie ograniczenia co do odliczenia VAT przy nabyciu samochodów i paliwa obowiązywały już przed akcesją, polski ustawodawca miał prawo do utrzymania tych ograniczeń w mocy bez zastosowania takiej procedury – wyjaś-niła Anna Szczepankiewicz- -Szmigiel, menedżer w zespole podatków pośrednich PricewaterhouseCoopers. Dodała jednak, że nie oznacza to, że mieliśmy prawo do dowolnego poszerzania zakresu obowiązujących wyłączeń, co niestety miało miejsce.

Dobra wiadomość dla firm

Wyrok ETS z zadowoleniem przyjęli właściciele włoskich firm, którym państwo będzie musiało oddać pieniądze. Trudno się temu dziwić. Jeśli polską sprawą zajmie się Unia, może się okazać, że również polscy przedsiębiorcy będą mieli powody do zadowolenia.

Mariusz Szkaradek, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, podkreślił, że rozstrzygnięcie Trybunału w sprawie Włoch może mieć wpływ na postrzeganie prawa wspólnotowego przez polskiego ustawodawcę.

– Już po dniu akcesji Polski do Unii ograniczono bowiem prawo do odliczenia podatku naliczonego, przez co mniej modeli samochodów kwalifikuje się do odliczenia podatku. Ustawodawca zdaje się nie zauważać konsekwencji związanych z zakwestionowaniem włoskich przepisów i nadal narusza przepisy wspólnotowe, finansując w ten sposób wydatki budżetowe – tłumaczył Mariusz Szkaradek.

Według Danuty Mochol-Gumowskiej, doradcy podatkowego w Taxways, obecnie obowiązująca w Polsce ustawa o VAT znacznie rozszerzyła katalog wyłączeń (np. paliwa, samochody) w stosunku do obowiązującej ustawy z 1993 roku.

– Orzeczenie ETS to szansa dla tych przedsiębiorców, którzy będą kontynuować odliczenia, opierając się na wcześniejszych regulacjach w zakresie VAT, lub wystąpią o zwrot VAT, którego nie mogli odliczyć po 1 maja 2004 r. Może to znacznie obciążyć budżet. Rozsądnie byłoby zmienić te przepisy przy najbliższej nowelizacji ustawy – dodała nasza rozmówczyni.

Wyrok ETS

Przypomnijmy: Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 14 września 2006 r. wyrok w sprawie Stradasfalti Srl v. Agenzia delle Entrate – Ufficio di Trento (C–228/05).

Trybunał podkreślił, że zgodnie z art. 189 TWE (obecnie art. 249 akapit trzeci TWE) wszystkie postanowienia VI Dyrektywy wiążą państwa członkowskie. Jeśli wyłączenie z systemu odliczeń zostało ustanowione niezgodnie z art. 17 ust. 7 VI Dyrektywy, który określa obowiązek dokonania konsultacji przez państwa członkowskie, krajowe organy podatkowe nie mogą powoływać się wobec podatnika na przepis o charakterze odstępstwa od prawa do odliczenia VAT, które to prawo zostało ustanowione w art. 17 ust. 1 Dyrektywy.

Stan faktyczny sprawy nie wskazuje, że przepis dotyczący odliczenia miał charakter tymczasowy, a także, że podyktowany był względami cyklów w gospodarce. W konsekwencji należy go uznać za należący do przepisów dostosowawczych o chara- kterze strukturalnym, które nie mieszczą się w zakresie art. 17 ust. 7 VI Dyrektywy. Zatem rząd włoski nie może powoływać się na takie przepisy na niekorzyść podatników.

Podatnik, wobec którego zastosowano ten przepis, powinien mieć możliwość ponownego obliczenia należnego VAT, stosownie do postanowień art. 17 ust. 2 VI Dyrektywy w zakresie, w jakim towary lub usługi zostały wykorzystane na potrzeby czynności opodatkowanych.

Ważne!
Włoski fiskus od lat odmawiał firmom zwrotu VAT za zakup samochodów i paliw. Polityka ta okazała się niezgodna z normami Unii Europejskiej. ETS nakazał władzom zwrócenie podatnikom ponad 10 mld euro
 


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA