| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > VAT. Zwolnienie od podatku dla drobnych przedsiębiorców

VAT. Zwolnienie od podatku dla drobnych przedsiębiorców

Podatnik korzystający ze zwolnienia VAT nie może odliczyć podatku naliczonego i wynikającego z faktur za nabywane towary i usługi.

2. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

OPINIA
Krzysztof Bramorski
radca prawny, wspólnik zarządzający Kancelaria Prawna Rödl, Bramorski
W niektórych sytuacjach ulga może być bardzo korzystna dla podatnika. Pozwala mu bowiem stać się bardziej konkurencyjnym na rynku, gdyż cena świadczonych przez niego usług nie jest obciążona VAT. Z taką sytuacją będziemy mieli jednak do czynienia, tylko gdy podatnik świadczy usługi na rzecz konsumentów. Wykonywanie czynności przede wszystkim na rzecz przedsiębiorców (innych podatników) stawia zwolnionego w odmiennej sytuacji. Dla takich odbiorców najważniejsza jest bowiem cena netto, dlatego obciążenie jej VAT lub nie jest sprawą drugorzędną. Wówczas wobec utraty możliwości odliczania VAT od nabywanych przez podatnika towarów i usług w ramach swojej działalności wybór opodatkowania na zasadach ogólnych może być korzystniejszy dla podatnika VAT od samej ulgi.
 


Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK