| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą nowe rodzaje deklaracji elektronicznych

Będą nowe rodzaje deklaracji elektronicznych

Od grudnia do dotychczasowych dwóch elektronicznych deklaracji podatkowych PIT i czterech VAT dojdą kolejne - CIT oraz VAT. W tym celu konieczne jest jednak wydanie rozporządzeń przez ministra finansów.Rozporządzenie ministra finansów w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej przewiduje, że od 1 grudnia przedsiębiorcy będą mieli możliwość przesyłania drogą elektroniczną deklaracji VAT-23, VAT-24, CIT-2, CIT-2/O, CIT-6, CIT-8, CIT-8/O, CIT-D. Jest to
kolejny etap wprowadzania e-deklaracji, na które już teraz czekają przedsiębiorcy.

Jak powiedział Gazecie Prawnej Tadeusz Ołdakowski, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej, oczekiwania przedsiębiorców wobec deklaracji CIT są duże.

– Dotychczasowe zainteresowanie zostało rozbudzone możliwością składania pierwszych dwóch rodzajów deklaracji. Świadczy to o popularności komunikacji elektronicznej oraz pozwala przypuszczać, że system e-Poltax niedługo będzie równie popularny jak zusowski Płatnik – uważa Tadeusz Ołdakowski. Zwrócił on również uwagę, że wprowadzenie do systemu deklaracji CIT to duże ułatwienie dla firm, ponieważ zeznania te są bardzo obszerne, a ich drukowanie i archiwizacja są uciążliwe i kosztowne.

– Nie można też zapominać o biurach rachunkowych, które rozliczając wiele firm i korzystając z systemu e-Poltax mogą poczynić znaczne oszczędności – stwierdził prezes KIR. Dodał, że bardzo duże znaczenie będzie miało wprowadzenie od 1 stycznia możliwości korzystania z systemu e-Poltax przez wszystkich podatników.

Aby tak się stało, potrzebne są jednak przygotowane odpowiednio wcześnie rozporządzenia ministra finansów. Przypominamy o tym już teraz, aby przepisy wykonawcze mogły zostać wydane na czas.

14 rodzajów e-deklaracji można będzie składać od 1 grudnia

 Łukasz Zalewski
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »