| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowela goni nowelę

Nowela goni nowelę

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy nie dotrzymała terminu przekazania projektu kodeksu pracy, który upłynął 30 września tego roku. W najbliższym czasie nie dojdzie do przekazania rządowi nowej kodyfikacji.

– Konsekwencją takich rozwiązań będą częste nowelizacje kodeksu, ponieważ życie będzie wymuszać aktualizację zamkniętego katalogu tych prac. A częste zmiany przepisów sprawiają, że nie są one przestrzegane – mówi Henryk Michałowicz, ekspert KPP.
Za ograniczeniem pracy w niedziele jest Alfred Bujara, przewodniczący sekcji Solidarności działającej w handlu. Uważa on, że projekt wymaga pewnych poprawek. Chodzi między innymi o określenie statusu sklepów działających przy stacjach benzynowych.
– Złe przepisy mogą spowodować, że po wejściu przepisów przy stacjach benzynowych będą powstawały duże sklepy, np. dyskonty – mówi Alfred Bujara. Związkowcom nie podoba się możliwość handlu i pracy w mikroprzedsiębiorstwach.

Odpracowywanie świąt


W Sejmie znajduje się także rządowy projekt zmian przepisów kodeksu pracy dotyczący nowych zasad ustalania wymiaru czasu pracy. Chodzi o zniesienie obowiązku odpracowywania jednego z dwóch dni świątecznych przypadających w tym samym tygodniu. Rząd chce, by wymiar czasu pracy był pomniejszany o 8 godzin w każdym przypadku wystąpienia w okresie rozliczeniowym święta w innym dniu niż niedziela. Przeciwko takim rozwiązaniom protestują pracodawcy. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan szacuje, że w skali roku koszty pracy z powodu przyjęcia proponowanych zmian wzrosną o około 1,3 miliarda złotych.
– Nowy przepis spowoduje, że pracodawcy stracą jeden dzień, w którym mogłaby odbywać się produkcja, dodatkowo ustawodawca chce, by pracodawca za tę wolną dniówkę zapłacił wynagrodzenie. W konsekwencji pracodawcy poniosą straty – uważa Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan.

Dłuższy macierzyński


Kilka projektów zmian w kodeksie pracy związanych jest z urlopami macierzyńskimi i ochroną zatrudnienia kobiet po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Parlament postanowił, że prace nad tymi projektami będą prowadzone łącznie. Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, wspólne dla wszystkich projektów, przewiduje wydłużenie urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie. W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd zarezerwował pieniądze na pokrycie wydatków związanych z wydłużeniem urlopu macierzyńskiego z 16 do 18 tygodni przy urodzeniu pierwszego dziecka i z 18 do 20 tygodni przy urodzeniu kolejnego dziecka. Zdaniem PKPP Lewiatan rozwiązanie to wydaje się zmianą słuszną, pod warunkiem że o wykorzystaniu wydłużonego urlopu decydować będzie kobieta, składając w tej sprawie wniosek do pracodawcy.

POSTULUJEMY
Aby rząd bezpośrednio po otrzymaniu projektów nowej kodyfikacji prawa pracy przekazał je do szerokiej konsultacji z partnerami społecznymi oraz niezależnymi ekspertami.

Tomasz Zalewski

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »