| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można rozliczyć podatek bez zgody Rady UE

Można rozliczyć podatek bez zgody Rady UE

Państwa unijne mogą samodzielnie wprowadzać obowiązek rozliczenia VAT od dostaw robót budowlanych. Dotychczas procedura ta mogła być stosowana tylko za zgodą Rady UE.Rada Unii Europejskiej przyjęła 24 lipca 2006 r. Dyrektywę 2006/69/WE zmieniającą Dyrektywę 77/388/EWG. Jak wyjaśniła nam Anna Stachura, ekspert w Zespole VAT firmy Deloitte, głównym celem tej zmiany jest uproszczenie procedur wynikających z art. 27 VI Dyrektywy przy wprowadzaniu środków służących zwalczaniu uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania. Po zmianach VI Dyrektywa przewiduje możliwość wprowadzenia przez państwa członkowskie obowiązku rozliczenia podatku należnego przez nabywcę (na zasadach samonaliczenia) w przypadkach wymienionych w art. 20 ust. 4 akapit 7 lit. c) VI Dyrektywy. Dotyczy to m.in. dostaw robót budowlanych, nieruchomości, złomu. Ponadto, zmiany wprowadzają możliwość przyjęcia przez państwa członkowskie środków dla zapewnienia, że podstawą opodatkowania w odniesieniu do dostawy towarów i usług jest wartość wolnorynkowa (taka możliwość może być zastosowana również w szczegółowo określonych w VI Dyrektywie sytuacjach).

– Środki takie do tej pory mogły być zastosowane przez państwa członkowskie w oparciu o wydane przez Radę indywidualne upoważnienie w trybie art. 27 VI Dyrektywy. Państwo członkowskie musiało złożyć wniosek do Komisji Europejskiej, ta zaś po rozpatrzeniu przekazywała go do Radzie. Aby upoważnienie mogło zostać wydane, potrzeba była jednomyślna zgoda członków Rady. Procedura ta była długotrwała – argumentowała Anna Stachura.
Po zmianach państwa członkowskie mogą wprowadzać takie środki w ramach implementacji VI Dyrektywy, bez powiadamiania Komisji Europejskiej i zgody Rady. Ponadto, wprowadzono zmiany w zakresie podstawy opodatkowania wartości zwolnionego złota inwestycyjnego.
 


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK