| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kiedy przedsiębiorca może utracić prawo do zasiłku chorobowego

Kiedy przedsiębiorca może utracić prawo do zasiłku chorobowego

Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą korzystając ze zwolnienia lekarskiego wykonuje czynności z nią związane, to może stracić prawo do zasiłku chorobowego.Przypomnieć należy, że zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Zatem osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą i korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może w tym czasie dalej zajmować się sprawami związanymi ze swoją działalnością i równocześnie pobierać zasiłek chorobowy. Nie może więc np. nadal zarządzać swoim przedsiębiorstwem czy zamawiać dostawy towarów lub je odbierać, czy też spotykać się z klientami lub kontrahentami w celu uzyskania nowych zamówień. Nie może także wykonywać innej pracy zarobkowej (np. na rzecz innej firmy). Przy czym przez pracę zarobkową należy rozumieć wszelką pracę mającą przynieść zarobek (dochód) wykonywaną na każdej podstawie prawnej, bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter.

Rekompensata dochodu

Przypomnieć bowiem należy, że zasiłek chorobowy wypłaca się osobie prowadzącej działalność gospodarczą w celu rekompensaty utraconego przez nią dochodu, który osiągnęłaby, gdyby nie niezdolność do pracy z powodu choroby. Gdyż osoba prowadząca działalność gospodarczą z powodu niezdolności do pracy musi jej albo czasowo zaprzestać, albo też ustanowić inną osobę w celu zastąpienia jej w wykonywaniu czynności związanych z tą działalnością.

Wykorzystanie zwolnienia

W razie stwierdzenia, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nadal wykonuje czynności związane z tą działalnością mimo korzystania ze zwolnienia lekarskiego, ZUS wydaje decyzję, w której pozbawia tę osobę zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim. Bez znaczenia jest przy tym, w którym dniu zostanie stwierdzone wykonywanie pracy, a więc, czy będzie to na początku okresu objętego zwolnieniem lekarskim czy np. w ostatnim dniu tego okresu. Zawsze bowiem utrata zasiłku chorobowego w tych przypadkach obejmuje cały okres objęty danym zwolnieniem lekarskim. Bez znaczenie jest także fakt, czy ubezpieczony był w dniu wykonywania czynności związanych ze swoją działalnością faktycznie nadal chory, czy nie. Istotne znaczenie ma tu bowiem jedynie okoliczność, czy praca była wykonywana w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego (przykład).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK