| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kontrakty przedsiębiorców przez internet

Kontrakty przedsiębiorców przez internet

Przedsiębiorcy będą mogli zawierać kontrakty gospodarcze z kontrahentami spoza UE przez internet. Zdaniem ekspertów nowe rozwiązania przyczynią się do wzrostu kontaktów gospodarczych.Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Prywatnego (UNCITRAL) zakończyła pracę nad Konwencją o wykorzystaniu formy elektronicznej do zawierania kontraktów międzynarodowych. Prace nad dokumentem zostały zakończone i od 16 stycznia tego roku Konwencja została otwarta do podpisu. Ratyfikacja Konwencji powinna nastąpić przed 16 stycznia 2008 r.

Zastosowanie Konwencji dotyczyć będzie relacji handlowych krajowych przedsiębiorców z przedsiębiorcami państw nienależących do Unii Europejskiej, jak np. Ukraina i Rosja. Jej przedmiotem jest wykorzystanie dokumentu elektronicznego w stosunkach prawnych związanych z zawieraniem i wykonaniem umów. Konwencja stanowi między innymi, że jeżeli dla ważności czynności prawnej wymagana jest forma pisemna, to czynność taka może być zawarta także drogą elektroniczną. Dodatkowo, jeśli zgodnie z prawem strona powinna poświadczyć kontrakt podpisem, to komunikacja elektroniczna wymóg ten spełnia, jeśli identyfikacja strony i jej intencje są czytelne.
Konwencja miałaby zastosowanie do około 50 tys. polskich przedsiębiorców. Według danych właśnie tylu inwestorów nawiązało w 2005 roku kontakty handlowe z firmami spoza Unii Europejskiej.

– Taki dokument jest bardzo potrzebny przedsiębiorcom polskim. Naszym zdaniem wejście tej Konwencji w życie wpłynęłoby na wzrost kontaktów gospodarczych między polskimi przedsiębiorcami a przedsiębiorcami z państw spoza Wspólnoty, jak np. Ukraina. Dziś około 30 proc. przedsiębiorców dokonuje zakupów lub transakcji handlowych przez internet – mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich. Dodaje on, że korzystanie z elektronicznych form kontaktów jest tanie i szybsze, gdyż nie trzeba wyjeżdżać często daleko poza granice naszego kraju, aby podpisać umowę, więc może sprawić, że także mali i średni przedsiębiorcy jeszcze bardziej zainteresują się ekspansją gospodarczą na nowe rynki. – Według danych GUS, aż 80 proc. przedsiębiorców korzysta z internetu – wskazuje Ambrozik.

Potrzebę przystąpienia naszego kraju do Konwencji oraz jej pozytywny wpływ na przedsiębiorczość dostrzega także m.in. Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polska Izba Handlu Zagranicznego Certyfikacja.
Mimo że Polska jako strona uczestniczyła w pracach nad Konwencją, administracja rządowa czeka jeszcze z jej ratyfikacją.

– Ze względu na możliwość przystąpienia przez Wspólnotę do Konwencji w charakterze strony, w chwili obecnej byłoby przedwczesne podejmowanie przez Polskę działań związanych z przystąpieniem – informuje Ministerstwo Gospodarki. Uruchomienie procedur związanych z uzyskaniem zgody na podpisanie Konwencji będzie celowe dopiero z chwilą uzyskania pewności, że Wspólnota nie podpisze tej umowy i udzieli państwom członkowskim upoważnień.

Eksperci podkreślają, że jeżeli Polska zdecyduje się na ratyfikację Konwencji, to będzie ona obowiązywała w naszym porządku prawnym z pierwszeństwem przed krajowymi aktami prawnymi.

30 proc.
odsetek przedsiębiorców dokonujących zakupów lub transakcji przez internet

50 tys.
liczba przedsiębiorców objętych konwencją o wykorzystaniu internetu w kontraktach handlowych
 
 

Arkadiusz Jaraszek

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »