| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kontrole PIP w hipermarketach. Duże sklepy nadal łamią prawo

Kontrole PIP w hipermarketach. Duże sklepy nadal łamią prawo

Kontrole PIP w hipermarketach wskazują na niewielką poprawę stanu przestrzegania prawa pracy w stosunku do 2005 roku.W Sejmie odbyło się kolejne posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Rada zapoznała się z wynikami kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w supermarketach. W I półroczu tego roku inspektorzy pracy przeprowadzili kompleksowe kontrole w 15 placówkach wielkopowierzchniowych. Przedmiotem kontroli było przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy.

Z materiałów PIP wynika, że mimo intensywnych kontroli, w dalszym ciągu w hipermarketach występują liczne przypadki łamania prawa pracy. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości dotyczyły nieprawidłowego ewidencjonowania czasu pracy. W ubiegłym roku ujawniono przypadki naruszania przepisów o czasie pracy w 46 proc. kontrolowanych placówek, a źle prowadzoną ewidencję w co drugiej.

Natomiast przypadki niewypłacania wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych stwierdzono w 40 proc. kontrolowanych hipermarketów. Rok temu nieprawidłowości tego rodzaju ujawniono w 44 proc. kontrolowanych sklepów.
 


Tomasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK