REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK o gospodarce odpadami

REKLAMA

Według Najwyższej Izby Kontroli organy administracji samorządowej i przedsiębiorcy nie przestrzegają przepisów dotyczących gospodarowania odpadami.


Zarzuty NIK dotyczą głównie wdrażania selektywnej zbiórki odpadów, osiągania właściwych poziomów odzysku i recyklingu oraz wypełniania obowiązków sprawozdawczych.

W 13 spośród 19 skontrolowanych gmin systemem selektywnego zbierania odpadów nie objęto wszystkich mieszkańców. W dziewięciu gminach udział odpadów przekazywanych do recyklingu zmniejszył się od 8 proc. do 82 proc.

– Zamiast zwiększania ilości odpadów poddawanych recyklingowi, jest ich coraz mniej – mówi Jacek Jezierski, wiceprezes NIK. Jego zdaniem to zjawisko jest niepokojące choćby dlatego, że w Polsce produkuje się coraz więcej odpadów opakowaniowych. Jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia brak środków finansowych na budowę miejskich sortowni odpadów.

Z obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarowania odpadami nie wywiązuje się 29 proc. podmiotów gospodarczych oraz 67 proc. gmin. 25 proc. kontrolowanych przekazuje z opóźnieniami opłaty produktowe.
– Zdarzały się nawet dwuletnie opóźnienia wnoszenia opłat – podkreśla Jacek Jezierski. Dodaje, że mało skuteczne były także próby egzekucji zaległych opłat i sprawozdań przez marszałków województw.
Generalnie system opłat produktowych został oceniony przez izbę jako mało skuteczny.

– Tego rodzaju rozwiązanie nie wpłynęło w żaden sposób także na rozwijanie selektywnej zbiórki odpadów w gminach. Ten element oceniamy bardzo negatywnie – zaznaczył prezes NIK.
Izba poddała ocenie także funkcjonowanie rolnictwa ekologicznego, które mimo dobrych warunków przyrodniczych i potrzeb społecznych wciąż nie jest odpowiednio rozwinięte. Jako przyczynę wymieniono m.in. złe przygotowanie organów administracji do realizacji ustawy o rolnictwie ekologicznym.


 
OPINIA
Alicja Gruszecka
Departament Środowiska, Rolnictwa i Zagospodarowania Przestrzennego
Gminy powinny przede wszystkim podejmować działania, które poszerzyłyby świadomość społeczną mieszkańców na temat selektywnej zbiórki odpadów. Powinny także zabezpieczyć mieszkańcom pojemniki na ten cel. Jeśli chodzi o świadomość społeczną i zachęcanie ludzi do selektywnej zbiórki odpadów, to ciekawie zostało to rozwiązane w Wieluniu. Tam podniesiono o 30 proc. cenę za wywóz odpadów komunalnych przy jednoczesnym nieodpłatnym odbieraniu odpadów posegregowanych. Spowodowało to trzykrotny wzrost ilości śmieci zbieranych w sposób selektywny.


Łukasz Kuligowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA