| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NIK o gospodarce odpadami

NIK o gospodarce odpadami

Według Najwyższej Izby Kontroli organy administracji samorządowej i przedsiębiorcy nie przestrzegają przepisów dotyczących gospodarowania odpadami.



Zarzuty NIK dotyczą głównie wdrażania selektywnej zbiórki odpadów, osiągania właściwych poziomów odzysku i recyklingu oraz wypełniania obowiązków sprawozdawczych.

W 13 spośród 19 skontrolowanych gmin systemem selektywnego zbierania odpadów nie objęto wszystkich mieszkańców. W dziewięciu gminach udział odpadów przekazywanych do recyklingu zmniejszył się od 8 proc. do 82 proc.

– Zamiast zwiększania ilości odpadów poddawanych recyklingowi, jest ich coraz mniej – mówi Jacek Jezierski, wiceprezes NIK. Jego zdaniem to zjawisko jest niepokojące choćby dlatego, że w Polsce produkuje się coraz więcej odpadów opakowaniowych. Jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia brak środków finansowych na budowę miejskich sortowni odpadów.

Z obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarowania odpadami nie wywiązuje się 29 proc. podmiotów gospodarczych oraz 67 proc. gmin. 25 proc. kontrolowanych przekazuje z opóźnieniami opłaty produktowe.
– Zdarzały się nawet dwuletnie opóźnienia wnoszenia opłat – podkreśla Jacek Jezierski. Dodaje, że mało skuteczne były także próby egzekucji zaległych opłat i sprawozdań przez marszałków województw.
Generalnie system opłat produktowych został oceniony przez izbę jako mało skuteczny.

– Tego rodzaju rozwiązanie nie wpłynęło w żaden sposób także na rozwijanie selektywnej zbiórki odpadów w gminach. Ten element oceniamy bardzo negatywnie – zaznaczył prezes NIK.
Izba poddała ocenie także funkcjonowanie rolnictwa ekologicznego, które mimo dobrych warunków przyrodniczych i potrzeb społecznych wciąż nie jest odpowiednio rozwinięte. Jako przyczynę wymieniono m.in. złe przygotowanie organów administracji do realizacji ustawy o rolnictwie ekologicznym.


 
OPINIA
Alicja Gruszecka
Departament Środowiska, Rolnictwa i Zagospodarowania Przestrzennego
Gminy powinny przede wszystkim podejmować działania, które poszerzyłyby świadomość społeczną mieszkańców na temat selektywnej zbiórki odpadów. Powinny także zabezpieczyć mieszkańcom pojemniki na ten cel. Jeśli chodzi o świadomość społeczną i zachęcanie ludzi do selektywnej zbiórki odpadów, to ciekawie zostało to rozwiązane w Wieluniu. Tam podniesiono o 30 proc. cenę za wywóz odpadów komunalnych przy jednoczesnym nieodpłatnym odbieraniu odpadów posegregowanych. Spowodowało to trzykrotny wzrost ilości śmieci zbieranych w sposób selektywny.


Łukasz Kuligowski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK