| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prawo autorskie. Zakłady usługowe nie zapłacą tantiemów

Prawo autorskie. Zakłady usługowe nie zapłacą tantiemów

Właściciele zakładów fryzjerskich, szewskich, kosmetycznych i innych przedsiębiorstw usługowych nie będą płacić za korzystanie z cudzych utworów, ponieważ nie wiąże się to bezpośrednio z osiąganiem korzyści majątkowych.Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pracuje nad poselskim projektem nowelizacji prawa autorskiego. Projekt stanowi, że korzystanie z utworów przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi oraz przez pracowników w zakresie własnego użytku osobistego nie wiąże się bezpośrednio z osiąganiem korzyści majątkowych. Zmiana ta jest istotna dla przedsiębiorców świadczących usługi, którzy w swych zakładach korzystają z odbiorników radiowych lub telewizyjnych. Obecnie prawo wprowadza domniemanie, że łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych, a przedsiębiorcy muszą płacić.– Teraz trudno jest wykazać, że korzystanie z utworów w przedsiębiorstwach usługowych nie wiąże się z uzyskaniem korzyści majątkowych. Zasadniczo każde słuchanie radia czy oglądanie telewizji wymaga zawarcia stosownych umów z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Ciężar dowodu obciąża użytkowników – wyjaśnia dr Michał Zaremba z Instytutu Prawa Prasowego UW.Projektodawcy twierdzą, że to rozwiązanie zatwierdza zwyczaj korzystania z utworów dla własnych potrzeb zakładów usługowych. ZAiKS nie zgadza się z tym stanowiskiem.WAŻNE
Nadal za korzystanie z utworów będą płacić przedsiębiorcy, którzy w swej działalności wykorzystują je dla celów handlowych i majątkowych (markety, restauracje itp.)


– ZAiKS inkasuje wynagrodzenie za korzystanie z utworów w punktach usługowych i ten przepis wcale nie jest martwy. Jest to rozwiązanie przyjęte na świecie. Proponowana regulacja godzi w bezwzględne prawa twórców – uważa mec. Ewa Łepkowska z Departamentu Prawnego ZAiKS.

Projekt dla innych przedsiębiorców wprowadza wymóg, aby związek między działalnością usługową a osiąganiem korzyści majątkowych był bezpośredni.

– Jest to niejasne pojęcie. Bezpośredni związek wystąpi np. w dyskotece, ale nie wiadomo, czy także w sklepie. Niezrozumiałe jest, dlaczego restaurator będący spółką ma płacić, a osoba fizyczna już nie – ocenia dr Zaremba.

Więcej
www.orka.sejm.gov.pl

Piotr Trocha

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK