| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zła ulga na złe długi

Zła ulga na złe długi

Od ponad roku obowiązuje ulga na złe długi. Okazuje się, że nie ułatwiaja o­na prowadzenia działalności. Naprawie przepisów mogą pomóc wzory brytyjskie.Artykuł 89 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wprowadzający tzw. ulgę na złe długi, czyli możliwość korekty podatku należnego w przypadku nieściągalności należności wynikających z transakcji, wymaga zmiany.

– Po ponad roku obowiązywania nowych regulacji okazuje się, że przepisy te nie spełniły celu, jakim miały być ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ustawodawca określił bowiem tak liczne warunki uprawniające do skorzystania z ulgi, że jej wykorzystanie jest bardzo trudne – mówi Jarosław Antosik, partner w firmie doradztwa podatkowego Accreo Taxand.

Podatnik musi m.in. udowodnić, że wierzytelność jest nieściągalna w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, dłużnik musi być czynnym podatnikiem VAT oraz skutecznie zawiadomić dłużnika i urząd skarbowy o nieściągalności wierzytelności. Przepisy są restrykcyjne i trudne do zastosowania. Jarosław Antosik uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie jednego z pierwszych projektów ustaw, który wzorowany był na regulacjach stosowanych w Wielkiej Brytanii.

– Przepisy te zakładały, że ulga na złe długi przysługuje podatnikom, którzy zapłacili podatek należny z tytułu transakcji, jednak należności nie zostały uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od upływu terminu płatności, mimo trzykrotnego wezwania do zapłaty – tłumaczy ekspert.
 


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK