| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NSA o kosztach uzyskania przychodów

NSA o kosztach uzyskania przychodów

Odsetki zapłacone od pożyczek zaciągniętych przez podatnika mogą być kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty.Spółka w 2000 roku zaciągnęła dwie pożyczki od firmy niemieckiej, swojego głównego udziałowca. W umowach ustalono, że pożyczki będą oprocentowane, a odsetki zostaną zapłacone z góry. W związku z tym kwota wypłaconych pożyczek została pomniejszona o należne odsetki. Spółka zaliczyła odsetki do kosztów uzyskania przychodów w momencie zawarcia umów. Nie zgodziły się z tym organy podatkowe. Podkreśliły, że odsetki faktycznie zostały zapłacone przez spółkę dopiero wraz ze spłatą pożyczek.

Sąd administracyjny uwzględnił skargę spółki. Podkreślił, że organy podatkowe postąpiły nieprawidłowo, uznając potrącenie za niebyłe. Sąd wyjaśnił, że w sprawie doszło do tzw. potrącenia umownego (umowa kompensacyjna). A zgodnie z kodeksem cywilnym w tym przypadku strony mogą umownie ustalić, na jakich warunkach nastąpi potrącenie.

Dyrektor izby skarbowej wniósł skargę kasacyjną na to orzeczenie. Zarzucił w niej, że sąd I instancji nie wskazał w uzasadnieniu, jakie przepisy procedury naruszyły organy podatkowe. Jak wskazano w skardze kasacyjnej, sąd wybiórczo potraktował ustalenia, jakich dokonały organy podatkowe, pomijając fakt, że kwota odpowiadająca ustalonym przez strony odsetkom została zapłacona razem z pożyczką.

NSA uchylił zaskarżony wyrok w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Sąd uznał, że organ podatkowy ma rację. NSA podkreślił, że bez wątpienia odsetki są kosztem uzyskania przychodu, gdy zostaną faktycznie zapłacone. Nie można zgodzić się z tym, że pozwala na to tylko zapis o zapłacie odsetek. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt IIFSK1065/05

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK