| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prawo zamówień publicznych. Arbitraż zawodowy staje się faktem

Prawo zamówień publicznych. Arbitraż zawodowy staje się faktem

Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych. Projekt przewiduje utworzenie krajowej izby odwoławczej, której członkowie będą rozstrzygali odwołania od protestów.W przygotowywanym rządowym projekcie zmieniającym ustawę Prawo zamówień publicznych proponuje się utworzenie krajowej izby odwoławczej do rozstrzygania odwołań, która działałaby przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. W jej skład wchodziłoby 50 członków powoływanych i odwoływanych przez prezesa Rady Ministrów spośród osób, które przeszły postępowanie kwalifikacyjne z najlepszymi wynikami. Osoba taka nie będzie mogła mieć mniej niż 35 lat, będzie musiała posiadać wykształcenie prawnicze oraz 10-letni staż pracy na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa albo prowadzić działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem pomocy prawnej. Członkowie izby nie będą mogli podejmować dodatkowego zatrudnienia z wyjątkiem zatrudnienia na stanowiskach dydaktycznych lub dydaktyczno-naukowych.

GP dowiedziała się nieoficjalnie, że nowelizacja dotyczyć będzie też zmiany progów wartości zamówienia. Jedno przy tym jest pewne – pozostać muszą progi obowiązujące w UE, a więc 137 tys. euro dla dostaw i usług, 211 tys. euro dla dostaw i usług związanych między innymi z działalnością szkół wyższych, placówek naukowo-badawczych i instytucji kulturalnych oraz 5 mln 278 tys. euro dla robót budowlanych.

Nad potrzebą zmian w dotychczasowym modelu rozstrzygania sporów, a konkretnie odwołań od protestów, dyskusja trwa już od kilku miesięcy. Jesienią ubiegłego roku redakcja GP zorganizowała nawet na ten temat dyskusję. Wynikało z niej, że kończy się czas arbitrażu niezawodowego, a więc orzekania przez osoby, które na co dzień mają inne zajęcia. Sprawy, z którymi się stykają, są coraz trudniejsze, a czasu na zapoznanie się z nimi i wnikliwe rozpatrzenie coraz mniej. Co prawda, ostatnia nowelizacja ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 19, poz. 177 ze zm.) obowiązuje dopiero od 25 maja tego roku i wprowadziła dosyć istotne zmiany w środkach ochrony prawnej, ale zmienione przepisy nie uwzględniły zmian w arbitrażu.

Marta Pionkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK