REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo zamówień publicznych. Arbitraż zawodowy staje się faktem

REKLAMA

Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych. Projekt przewiduje utworzenie krajowej izby odwoławczej, której członkowie będą rozstrzygali odwołania od protestów.


W przygotowywanym rządowym projekcie zmieniającym ustawę Prawo zamówień publicznych proponuje się utworzenie krajowej izby odwoławczej do rozstrzygania odwołań, która działałaby przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. W jej skład wchodziłoby 50 członków powoływanych i odwoływanych przez prezesa Rady Ministrów spośród osób, które przeszły postępowanie kwalifikacyjne z najlepszymi wynikami. Osoba taka nie będzie mogła mieć mniej niż 35 lat, będzie musiała posiadać wykształcenie prawnicze oraz 10-letni staż pracy na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa albo prowadzić działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem pomocy prawnej. Członkowie izby nie będą mogli podejmować dodatkowego zatrudnienia z wyjątkiem zatrudnienia na stanowiskach dydaktycznych lub dydaktyczno-naukowych.

GP dowiedziała się nieoficjalnie, że nowelizacja dotyczyć będzie też zmiany progów wartości zamówienia. Jedno przy tym jest pewne – pozostać muszą progi obowiązujące w UE, a więc 137 tys. euro dla dostaw i usług, 211 tys. euro dla dostaw i usług związanych między innymi z działalnością szkół wyższych, placówek naukowo-badawczych i instytucji kulturalnych oraz 5 mln 278 tys. euro dla robót budowlanych.

Nad potrzebą zmian w dotychczasowym modelu rozstrzygania sporów, a konkretnie odwołań od protestów, dyskusja trwa już od kilku miesięcy. Jesienią ubiegłego roku redakcja GP zorganizowała nawet na ten temat dyskusję. Wynikało z niej, że kończy się czas arbitrażu niezawodowego, a więc orzekania przez osoby, które na co dzień mają inne zajęcia. Sprawy, z którymi się stykają, są coraz trudniejsze, a czasu na zapoznanie się z nimi i wnikliwe rozpatrzenie coraz mniej. Co prawda, ostatnia nowelizacja ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 19, poz. 177 ze zm.) obowiązuje dopiero od 25 maja tego roku i wprowadziła dosyć istotne zmiany w środkach ochrony prawnej, ale zmienione przepisy nie uwzględniły zmian w arbitrażu.

Marta Pionkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA