| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komu ZUS potwierdza wysokość zarobków na podstawie własnej dokumentacji

Komu ZUS potwierdza wysokość zarobków na podstawie własnej dokumentacji

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracownicy małych firm zatrudniających nie więcej niż 20 osób oraz artyści i duchowni nie muszą składać zaświadczeń o wysokości zarobków.



Mimo że do ustawowego terminu zakończenia akcji zbierania kapitału początkowego zostało zaledwie 3,5 miesiąca, to jednak wielu pracodawców nie pomogło swoim pracownikom w rozliczeniu ze starym systemem emerytalnym. Pracodawcy są bowiem zobowiązani do skompletowania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego dla pracowników, za których jako płatnicy składek przekazują do ZUS imienne raporty miesięczne.

Obowiązki pracodawcy

Do obowiązków pracodawcy należy również:
• poinformowanie ubezpieczonego o posiadanej dokumentacji,
• przyjęcie dokumentacji od ubezpieczonego, zabezpieczenie jej i przesłanie do organu rentowego,
• udzielenie informacji o innych miejscach przechowywania dokumentacji służącej do ustalenia kapitału początkowego.

Pracodawca powinien udostępnić pracownikom druki do wypełnienia:
• wniosek o ustalenie kapitału początkowego – druk ZUS Kp-1,
• kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych – druk ZUS Rp-6.
Równocześnie pracodawca jest zobowiązany do wystawienia dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego dla pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. aktualnie zatrudnionych, a także dla byłych pracowników. Powinno być to zaświadczenie potwierdzające okres zatrudnienia albo zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7.

Po przyjęciu dokumentów od pracowników pracodawca zabezpiecza je i przekazuje do ZUS (do najbliższej jednostki organizacyjnej oddziału, inspektoratu, biura terenowego).

Wraz z przekazywaną dokumentacją wskazane jest sporządzenie listy osób, których dokumentacja jest przekazywana do ZUS. Na liście tej należy podać dane identyfikacyjne pracodawcy (NIP, REGON). Lista powinna zawierać podstawowe dane identyfikacyjne pracownika, tj. nazwisko i imię, datę urodzenia lub numer PESEL albo inny identyfikator (NIP, seria i numer dowodu tożsamości lub paszportu). Jeżeli dla niektórych pracowników dokumentacja nie została skompletowana, pracodawca podaje liczbę osób, dla których jeszcze nie zostały skompletowane wnioski, oraz wskazuje termin ich przekazania. ZUS na podstawie otrzymanej dokumentacji ustala i wydaje decyzję w sprawie kapitału początkowego. Organem właściwym do wydania decyzji jest ten oddział ZUS, na terenie którego wnioskodawca (ubezpieczony) jest zameldowany na pobyt stały. Po sprawdzeniu dokumentów ZUS zwraca ubezpieczonemu oryginały dokumentów, z wyjątkiem zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (na druku ZUS Rp-7).

ZUS sam potwierdzi

ZUS na podstawie własnej dokumentacji może potwierdzić okresy podlegania ubezpieczeniu, okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne sprzed 1999 roku oraz wysokość podstawy wymiaru składek, m.in.:

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK