| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zyski firm tak dobre, jak tuż przed akcesją do Unii

Zyski firm tak dobre, jak tuż przed akcesją do Unii

Od trzech lat przedsiębiorstwa wypracowują bardzo duże zyski. Dobra koniunktura gospodarcza sprawia, że także w kolejnych kwartałach rezultaty firm będą coraz lepsze.

 
Od stycznia do końca czerwca tego roku firmy zarobiły na czysto 30,9 mld zł, czyli o 6 mld zł (o 24 proc.) więcej niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

– Wyniki finansowe przedsiębiorstw są rewelacyjne. Tak duże zyski, jak w tym roku, wypracowane w ciągu półrocza, przedsiębiorstwa zanotowały w okresie boomu przedakcesyjnego w 2004 roku w związku z niepowtarzalną sytuacją: wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej – mówi Artur Ulbrich, ekonomista BRE Banku. Dodaje, że tegoroczne wyniki są jeszcze bardziej imponujące, jeśli weźmie się pod uwagę tylko drugi kwartał, w którym zyski firm były o 1,4 mld zł lepsze niż w drugim kwartale 2004 roku.

– Wyniki finansowe firm poprawiły się, pomimo silnego złotego, który ogranicza dochody eksporterów, i mimo narastającej konkurencji międzynarodowej – ocenia Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.
Także Piotr Kalisz, ekonomista z Citibanku Handlowego ocenia, że wyniki finansowe firm są znakomite. To pozwala przedsiębiorstwom finansować nowe projekty inwestycyjne, czy bieżącą działalność, bez zadłużania się w bankach.

– Gospodarka rozwija się stabilnie. Można się więc spodziewać, że również w następnych kwartałach zyski przedsiębiorstw będą wysokie – podkreśla Artur Ulbrich.

Tę opinię podzielają inni ekonomiści. Dodatnie wyniki wypracowuje coraz więcej branż i firm. W pierwszym półroczu zysk netto wykazało 69,3 proc. ogółu badanych przedsiębiorstw – o 3,3 pkt proc. więcej niż przed rokiem. W najlepszej sytuacji są eksporterzy – 74,2 proc. wykazało zysk netto. To prawie o 4 proc. więcej niż w I półroczu 2005 r. Na plusie jest przemysł rafineryjny. Wysokie zyski wypracowano przy wydobyciu miedzi oraz w branży telekomunikacyjnej. Duże dochody przyniosła zarówno sprzedaż gazu, jak i jego wydobycie.

Według GUS, w 2005 roku przedsiębiorstwa (zatrudniające 50 i więcej osób) uzyskały przychody w wysokości 692 mld zł i były o 78 mld zł większe niż przed rokiem. Przychody rosły szybciej niż koszty działalności firm. Równocześnie poprawiły się wskaźniki obrazujące efektywność – wskaźnik rentowności obrotu brutto wzrósł do 5,6 proc. z 5,2 proc. w roku poprzednim, a wskaźnik obrotu netto zwiększył się do 4,5 proc. z 4 proc. Ponadto poprawił się wskaźnik płynności finansowej I stopnia. Wzrósł on średnio do 32,6 proc. z 30,4 proc. w 2005 roku. Jego poziom powyżej 20 proc. uznawany jest przez banki za bezpieczny. Jeśli w firmie wskaźnik płynności finansowej I stopnia spadnie poniżej 20 proc., oznacza to, że brakuje jej gotówki do terminowego spłacania bieżących zobowiązań. Jeśli taki wynik utrzyma się w całym 2006 roku zyski firm będą o ponad 3 mld zł większe niż w najlepszym dotychczas roku 2004.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK