| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rusza komisja do spraw banków

Rusza komisja do spraw banków

W poniedziałek członkowie komisji śledczej ds. banków ostatecznie ustalą harmonogram i zakres prac. Wczoraj odbyło się posiedzenie prezydium komisji.


Wstępny harmonogram prac komisji powstał już w lipcu. Obejmuje 15 spraw: trzy przekrojowe i 12 problemowych. Posłowie rządzącej koalicji nie chcą w nim już nic zmieniać.

– Lista spraw i tak jest bardzo szeroka. Sądzę, że posłowie opozycji, którzy nie zasiadają w prezydium komisji, również przedstawią swoje propozycje na poniedziałkowym posiedzeniu – mówi Artur Zawisza, poseł PiS, przewodniczący komisji.

Sprawy przekrojowe dotyczą zbadania działalności nadzoru bankowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz resortu skarbu w zakresie strategii prywatyzacyjnej, m.in. metod wyceny sprzedawanych banków. Do prac problemowych zaakceptowano wstępnie zbadanie m.in. połączenia BIG i Banku Gdańskiego, prywatyzacji BGŻ, Banku Handlowego i Pekao oraz sprzedaży Polskiego Banku Inwestycyjnego Kredyt Bankowi. Zakres tematów krytykuje opozycja.

– Zadaniem komisji jest przeprowadzenie analizy procesu przekształceń w kontekście nadzoru bankowego. Powinniśmy więc prześledzić wszystkie prywatyzacje w sektorze. Wybieranie spraw jest pomyłką, ponieważ nie ma w Polsce dwóch banków, które były prywatyzowane w jednakowy sposób – mówi Małgorzata Ostrowska, posłanka SLD.

Gorącą atmosferę wokół komisji dodatkowo podgrzewa apel Kazimierza Marcinkiewicza o niepowoływanie na świadka Hanny Gronkiewicz-Waltz, jego kontrkandydatki w walce o fotel prezydenta Warszawy.

– Sprawa jest trudna, ponieważ komisja na czas kampanii i wyborów samorządowych nie mogłaby rozpatrywać wielu spraw, w których była pani prezes banku centralnego może być bardzo ważnym świadkiem. Osobiście gotów jestem przychylić się do apelu – zastrzega Zawisza.

Innego zdania jest poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Grad.

– Żeby komisja nie mogła być wykorzystywana w grze politycznej w czasie kampanii wyborczej, niepowoływanie na świadków powinno dotyczyć wszystkich osób w nią zaangażowanych – kwituje Aleksander Grad.

Maciej Bednarek

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK