| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rusza komisja do spraw banków

Rusza komisja do spraw banków

W poniedziałek członkowie komisji śledczej ds. banków ostatecznie ustalą harmonogram i zakres prac. Wczoraj odbyło się posiedzenie prezydium komisji.


Wstępny harmonogram prac komisji powstał już w lipcu. Obejmuje 15 spraw: trzy przekrojowe i 12 problemowych. Posłowie rządzącej koalicji nie chcą w nim już nic zmieniać.

– Lista spraw i tak jest bardzo szeroka. Sądzę, że posłowie opozycji, którzy nie zasiadają w prezydium komisji, również przedstawią swoje propozycje na poniedziałkowym posiedzeniu – mówi Artur Zawisza, poseł PiS, przewodniczący komisji.

Sprawy przekrojowe dotyczą zbadania działalności nadzoru bankowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz resortu skarbu w zakresie strategii prywatyzacyjnej, m.in. metod wyceny sprzedawanych banków. Do prac problemowych zaakceptowano wstępnie zbadanie m.in. połączenia BIG i Banku Gdańskiego, prywatyzacji BGŻ, Banku Handlowego i Pekao oraz sprzedaży Polskiego Banku Inwestycyjnego Kredyt Bankowi. Zakres tematów krytykuje opozycja.

– Zadaniem komisji jest przeprowadzenie analizy procesu przekształceń w kontekście nadzoru bankowego. Powinniśmy więc prześledzić wszystkie prywatyzacje w sektorze. Wybieranie spraw jest pomyłką, ponieważ nie ma w Polsce dwóch banków, które były prywatyzowane w jednakowy sposób – mówi Małgorzata Ostrowska, posłanka SLD.

Gorącą atmosferę wokół komisji dodatkowo podgrzewa apel Kazimierza Marcinkiewicza o niepowoływanie na świadka Hanny Gronkiewicz-Waltz, jego kontrkandydatki w walce o fotel prezydenta Warszawy.

– Sprawa jest trudna, ponieważ komisja na czas kampanii i wyborów samorządowych nie mogłaby rozpatrywać wielu spraw, w których była pani prezes banku centralnego może być bardzo ważnym świadkiem. Osobiście gotów jestem przychylić się do apelu – zastrzega Zawisza.

Innego zdania jest poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Grad.

– Żeby komisja nie mogła być wykorzystywana w grze politycznej w czasie kampanii wyborczej, niepowoływanie na świadków powinno dotyczyć wszystkich osób w nią zaangażowanych – kwituje Aleksander Grad.

Maciej Bednarek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK