| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestor musi sprzeciw wyrazić na piśmie

Inwestor musi sprzeciw wyrazić na piśmie

Wyrażenie przez inwestora zgody na zawarcie umowy wykonawcy z podwykonawcą na wykonanie określonych zadań wchodzących w zakres umowy o roboty budowlane będzie skuteczne wtedy, gdy zostanie mu przedstawiona ta umowa lub jej projekt wraz z dokumentacją.

W tej sprawie najważniejsze jest jednak – zdaniem sądu pytającego – dokonanie wykładni art. 6471 par. 2, bo wiąże się to z ponoszeniem solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy, o której mowa w par. 5 tego artykułu. Sąd apelacyjny uważa, że może chodzić o wyrażenie zgody zarówno przed zawarciem umowy, w momencie zawarcia, jak i już po jej zawarciu. Nie jest jasne, czy zgoda powinna być wyrażona na piśmie, czy w dowolnej formie. A czy do chwili jej wyrażenia umowa rodzi jakieś skutki? Z tych przyczyn niejednoznacznie może być oceniane postępowanie inwestora, który milcząco akceptuje fakt zawarcia umowy wykonawcy z podwykonawcą dla ratowania procesu inwestycyjnego, a potem zarzuca, że na zawarcie takiej umowy nie było jego zgody. Sąd widzi także drugą stronę tego zagadnienia – odpowiedzialność solidarna może rodzić dla inwestora zbyt dotkliwy skutek, bo zapłacił już wykonawcy umówione wynagrodzenie, a ten uchylił się od ciążącego na nim obowiązku w stosunku do podwykonawcy.

Rozstrzygnięcie SN

W odpowiedzi Sąd Najwyższy podjął 28 czerwca następującą uchwałę: Skuteczność zgody inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy o wykonanie zadań wchodzących w zakres umowy o roboty budowlane wymaga przedstawienia mu umowy z podwykonawcą lub jej projektu oraz odpowiedniej dokumentacji. Zapłata wykonawcy wynagrodzenia nie wyłącza odpowiedzialności inwestora wobec podwykonawcy na podstawie art. 6471 par. 5 k.c.

WYRAŻENIE ZGODY NA ZAWARCIE UMOWY
Do zawarcia przez wykonawcę robót budowlanych umowy z podwykonawcą wymagana jest zgoda inwestora. Jeżeli inwestor w ciągu 14 dni od przedstawienia mu umowy lub jej projektu wraz z częścią dokumentacji, która tego dotyczy, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżenia, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy – art. 6472 par. 2 k.c.

Sygn. akt III CZP 36/06

Marta Pionkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK