| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja: telewizja, żywność i internet podbiły ceny

Inflacja: telewizja, żywność i internet podbiły ceny

Analitycy zaskoczeni wzrostem inflacji. Po raz pierwszy od wielu miesięcy pomyliło się też Ministerstwo Finansów. Jednak nieoczekiwane przyspieszenie cen nie oznacza, że wymknęły się o­ne spod kontroli - przekonują ekonomiści

Dariusz Filar z RPP powiedział agencji Reuters, że dane GUS nie zmieniają zasadniczo perspektyw inflacji zawartych w projekcji NBP. - Inflacja będzie się podnosiła, ale stopniowo. Przez cztery do pięciu miesięcy RPP powinna obserwować uważnie wskaźniki inflacji, zanim dojrzeje do podjęcia ewentualnej decyzji - stwierdził. Większość analityków spodziewa się podwyżki stóp w pierwszej połowie przyszłego roku.

Mateusz Mokrogulski, ekonomista BGŻ

Wyższa, niż się spodziewano, inflacja to po części efekt wzrostu opłat za telewizje kablową i cyfrową. Może to być spowodowane podpisywaniem nowych umów już z nowymi cenami. To raczej będzie stały impuls inflacyjny, bo rynek telewizji kablowej i cyfrowej szybko się rozwija, jest duży popyt na te usługi.

Jeśli chodzi o suszę, to GUS na razie mówi o niewielkim jej wpływie na wysokość zbiorów i plonów. Można się jednak spodziewać, że kolejny szacunek zbiorów będzie niższy, a tym samym wpływ na ceny wyższy. Moim zdaniem inflacja tylko z powodu żywności może być o 0,2 pkt proc. wyższa w stosunku do wcześniejszych prognoz. Jednak na koniec roku nie powinna przekroczyć 2 proc.

To będzie wciąż poniżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej, dlatego nie spodziewam się szybkiej reakcji RPP w postaci podwyżek stóp procentowych. Podwyżka w styczniu mogłaby nastąpić, jeśli do końca roku inflacja wzrosłaby do 2,5 proc. Musiałby się jednak zmaterializować jeden z najbardziej pesymistycznych scenariuszy, ale jego prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Patrycja Maciejewicz

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »