REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy telefon komórkowy zastąpi komputer

REKLAMA

Nowoczesne telefony oferują biznesmenowi funkcjonalność zbliżoną do komputera. Czy kiedyś zastąpią je całkowicie?

Telefon komórkowy dawno przestał służyć wyłącznie do wykonywania i odbierania połączeń głosowych i obsługi wiadomości tekstowych. Nowoczesne, inteligentne telefony (tzw. smartfony) są dla przedsiębiorców osobistym i cennym urządzeniem, które wspomaga ich pracę. Za ich pomocą mogą również połączyć się z internetem lub siecią firmową, odebrać i wysłać pocztę elektroniczną, a nawet tworzyć i edytować dokumenty. To jednak tylko część ich możliwości.

System otwarty

– Takie telefony mają więcej pamięci i szybsze procesory niż klasyczne aparaty. Dzięki temu mogą obsługiwać bardziej zaawansowane oprogramowanie. Dostępne na rynku urządzenia mają już zazwyczaj wbudowaną obsługę plików MS Office (np. Word, Excel, PowerPoint) oraz plików multimedialnych i Adobe Reader.
Poza tym producenci udostępniają narzędzia do tworzenia aplikacji na otwarte systemy. Wpływa to na powstawanie aplikacji pisanych pod potrzeby klienta, a nie według pomysłu producenta systemu – tłumaczy Elżbieta Sadowska, rzecznik sieci Plus.
Telefony inteligentne, tzw. smartfony, pracują pod kontrolą otwartych systemów operacyjnych, np. Symbiana lub Windows Mobile. Otwartość systemów umożliwia instalowanie na nich oprogramowania innego niż dostarczone przez producenta.
Mogą być to zarówno aplikacje biznesowe (np. klient systemu wspomagającego zarządzanie), jak i narzędziowe (np. system antywirusowy). Smartfony to też doskonałe narzędzie do korzystania z multimediów – materiałów wideo, muzyki i gier. Rozbudowana funkcjonalność tego typu telefonów czyni je coraz bardziej popularnymi wśród użytkowników biznesowych. Nie odstraszają ich nawet zdecydowanie wyższe ceny smartfonów.

Inteligentny aparat

– Smartfony umożliwiają klientom biznesowym dostosowanie telefonów do unikalnych potrzeb swojej firmy. Zainstalowane aplikacje biznesowe zamieniają telefon w mały komputer. Od początku 2006 roku obserwujemy rosnący udział telefonów inteligentnych w sprzedaży biznesowej – mówi Jacek Kalinowski, rzecznik Grupy TP.
Telefony inteligentne coraz częściej wyposażane są w większe ekrany i klawiatury z układem QWERTY, przypominającym klawiaturę komputera osobistego.
Zapewnia to bardziej komfortową pracę i możliwość szybszego wpisywania danych. Coraz częściej telefony biznesowe wyposażane są w moduły bezprzewodowej łączności Wi-Fi (umożliwiają podłączenie się do sieci bezprzewodowej np. w biurze, hotelu) oraz GPS, wykorzystywane w systemach nawigacji satelitarnej.

Relatywnie drogo

– Smartfon to już nie tylko telefon, to również komputer i właściwie całe biuro, które mieści się w kieszeni marynarki czy spodni – przekonuje Dariusz Chlastawa, wiceprezes mPunkt Polska.
Wzrost popularności smartfonów hamowany jest przede wszystkim ich wysokimi cenami. Na zaawansowane modele tego typu telefonów (nawet w operatorskich promocjach) trzeba wydać często kilkaset złotych. Na wolnym rynku ceny smartfonów oscylują na poziomie 2 tys. złotych, co dla wielu małych przedsiębiorców wydaje się ceną zaporową.
Największym dostawcą smartfonów na polskim rynku jest Nokia. Fiński producent telefonów komórkowych ma również zdecydowanie największą ofertę takich urządzeń, skierowanych do różnych segmentów rynku i typów odbiorców. Rosnącą popularnością cieszą się również telefony wykorzystujące system Windows Mobile. Microsoft, który jest producentem systemu operacyjnego, sam nie zajmuje się produkcją urządzeń, a w Polsce dostarcza je kilkudziesięciu innych producentów i operatorów, m.in. BenQ, Era (seria MDA) HP, i-mate i Fujitsu-Siemens.
Smartfony w perspektywie najbliższych lat mogą stopniowo wypierać komputery przenośne stosowane do tej pory jako standard w pracy mobilnej. Z pewnością nie zapewnią funkcjonalności ani wydajności, ale będą mogły zapewniać dostęp do coraz szerszej liczby aplikacji. Będą również integrować w sobie technologie znane dotychczas wyłącznie z komputerów. Nieocenioną zaletą smartfonów jest ich wielkość i możliwość posiadania ich zawsze przy sobie. Komputery tej bariery nie pokonają nigdy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Kuśmierz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA