| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Akcje skarbu państwa na publicznych aukcjach

Akcje skarbu państwa na publicznych aukcjach

Ministerstwo Skarbu Państwa chce przyspieszyć prywatyzację. Przygotowało rozporządzenie wykonawcze do ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, które wprowadza sprzedaż akcji skarbu państwa na publicznej aukcji.


Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało już projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zbywania akcji skarbu państwa. Przygotowanie przepisów było konieczne z powodu wejścia w życie ustawy z dnia 12 maja 2006 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. nr 107, poz. 721). W wyniku zmiany art. 33 tej ustawy możliwe stało się zbywanie akcji oraz udziałów skarbu państwa w trybie aukcji ogłoszonej publicznie, jeżeli przedmiotem zbycia są akcje lub udziały spółki, w której skarb państwa posiada nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego, a cena sprzedaży nie jest niższa od wartości księgowej akcji lub udziałów.

Zgodnie z prognozami Ministerstwa Skarbu Państwa możliwość zbywania akcji i udziałów w trybie aukcji ogłoszonej publicznie powinna przyczynić się do wzrostu przychodów z prywatyzacji. Tym samym wejście w życie projektowanej regulacji powinno skutkować zwiększeniem przychodów budżetu państwa oraz państwowych funduszy celowych, które tworzone są z przychodów z prywatyzacji.

– Wejście w życie projektowanego rozporządzenia powinno pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw, ponieważ przyczyni się do dokończenia prywatyzacji wielu przedsiębiorstw – mówi Wojciech Jasiński, minister skarbu państwa.

Zdaniem resortu kierowanego przez Wojciecha Jasińskiego, w świetle obowiązującego prawa realny wpływ akcjonariusza posiadającego nie więcej niż 10 proc. udziału w kapitale zakładowym na strategię, zarządzanie i działalność spółki jest ograniczony. Dlatego też zdaniem ministerstwa projektowana regulacja powinna skutkować bardziej efektywnym wykorzystaniem majątku skarbu państwa.

Projekt rozporządzenia zakłada, że zbywca ma obowiązek opublikowania zaproszenia do wzięcia udziału w aukcji co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Skarbu Państwa. W celu zapewnienia przejrzystości procesowi zbywania akcji oraz udziałów w trybie aukcji szczegółowo określono, jakie elementy powinno zawierać zaproszenie do wzięcia udziału w aukcji. Przepisy wprowadzają także obowiązek składania zgłoszeń udziału w aukcji na urzędowym formularzu. Zdaniem ministerstwa ma to na celu właściwe przygotowanie zbywcy do przeprowadzenia aukcji, dzięki wcześniejszemu zebraniu podstawowych informacji na temat podmiotów zainteresowanych udziałem w aukcji. Wprowadzono również regulacje nakładające na zbywcę obowiązek powołania komisji do spraw aukcji. Szczegółowo określone zostały także zadania tej komisji oraz jej przewodniczącego. Ma to na celu zapewnienie przejrzystości procesu prywatyzacji.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami udziały skarbu państwa w spółkach handlowych mogły być zbywane jedynie w trybie oferty ogłoszonej publicznie, przetargu publicznego, rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia oraz przyjęcia oferty w odpowiedzi na wezwanie ogłoszone na podstawie ustawy z dnia 29 maja 2005 r. o ofercie publicznej (Dz.U. nr 184, poz. 1539).

Arkadiusz Jaraszek

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK