| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do sprywatyzowania zostało ponad 330 przedsiębiorstw

Do sprywatyzowania zostało ponad 330 przedsiębiorstw

Likwidacja przedsiębiorstw państwowych poprzez ich komercjalizację może być zdaniem ekspertów istotnym bodźcem do przyspieszenia prywatyzacji. Takie możliwości dostrzegają także eksperci Ministerstwa Skarbu Państwa

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Samorządy nie znają nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, która weszła w życie tydzień temu. Ustawa zakłada, że do 30 czerwca 2007 roku Ministerstwo Skarbu Państwa skomercjalizuje wszystkie podległe mu przedsiębiorstwa państwowe. Ma to się odbyć między innymi poprzez bezpłatne przekazanie ich majątku samorządom. Okazuje się jednak, że samorządy nie nie wiedzą o przysługujących im możliwościach.

Nieznajomość ustawy szkodzi
– Niestety, ale w naszym urzędzie nie zapoznaliśmy się jeszcze z tymi przepisami – mówi Helena Sikora, doradca prawny gminy Ustroń w województwie śląskim.
Inne samorządy wskazują, że przepisy są im znane, jednak zostały wprowadzone zbyt późno i przedsiębiorstwa, które były przedmiotem ich zainteresowania, albo znajdują się w złej kondycji, albo zostały już sprywatyzowane.
Powstaje uzasadnione pytanie, czy regulacja ta nie została wprowadzona zbyt późno – mówi Katarzyna Zapał z wydziału skarbu miasta w Krakowie. Dodaje ona, że w przeszłości miasto bardzo interesowało się pozyskaniem majątku jednego z przedsiębiorstw, jednak z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych nie było to możliwe. Niewiedza samorządów jest tym bardziej zaskakująca, że zdaniem ministerstwa przepis ten został wprowadzony właśnie na ich żądanie. Taka regulacja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie samorządów, które – nie bez racji – wyrażają pogląd, że jeżeli są ustawowo zobowiązywane do realizacji określonych zadań, to w ślad za tym powinny być przez państwo wyposażone w odpowiednie instrumenty do realizacji tych zadań, także w postaci odpowiednich zasobów majątkowych – mówi mecenas Krzysztof Głogowski, reprezentant Ministerstwa Skarbu Państwa.
Takie postulaty były bardzo ostro podkreślane w poprzedniej kadencji parlamentu, w którym powstał nawet odrębny projekt ustawy, który nakazywał przekazywanie samorządom nieodpłatnie akcji w skomercjalizowanych przedsiębiorstwach.

Zyski spółek spadną
Innym nowym sposobem na likwidację przedsiębiorstw państwowych ma być ich wnoszenie do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Operacja taka dotyczy przedsiębiorstw, których bilans finansowy jest ujemny. Wnoszenie przedsiębiorstw przynoszących straty może być jednak niewygodne dla dużych i dobrze prosperujących spółek.
– Takie rozwiązanie może oczywiście być jakimś obciążeniem finansowym dla dużych spółek – mówi Marek Suski, poseł PiS i członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Dodaje on, że rozwiązanie to ma na celu uratowanie miejsc pracy w źle prosperujących przedsiębiorstwach.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK