| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do sprywatyzowania zostało ponad 330 przedsiębiorstw

Do sprywatyzowania zostało ponad 330 przedsiębiorstw

Likwidacja przedsiębiorstw państwowych poprzez ich komercjalizację może być zdaniem ekspertów istotnym bodźcem do przyspieszenia prywatyzacji. Takie możliwości dostrzegają także eksperci Ministerstwa Skarbu Państwa

Mecenas Krzysztof Głogowski wyjaśnia, że działania te będą mogły być podejmowane zarówno po to, by stworzyć odpowiednie warunki do zwiększenia efektywności wykorzystania majątku i potencjału gospodarczego tych przedsiębiorstw, jak i po to, aby np. chronić rynek przed niepożądaną konkurencją w tych sektorach, w których nie jest ona z punktu widzenia interesów państwa korzystna.

Przyspieszenia prywatyzacji
Likwidacja przedsiębiorstw państwowych poprzez ich komercjalizację może być zdaniem ekspertów istotnym bodźcem do przyspieszenia prywatyzacji. Takie możliwości dostrzegają także eksperci Ministerstwa Skarbu Państwa
– Prawdą jest, że dzięki tej ustawie zwiększa się liczba podmiotów, które potencjalnie będą mogły być prywatyzowane w drodze prywatyzacji pośredniej – mówi Głogowski. Podkreśla on jednak, że nie to było przesłanką nowelizacji ustawy.
Sejmowa opozycja nabiera jednak poważnych wątpliwości, czy Wojciech Jasiński, minister skarbu państwa, zdąży do 30 czerwca 2007 roku skomercjalizować wszystkie przedsiębiorstwa.
– Z racji atmosfery, jaka panuje w Ministerstwie Skarbu Państwa, można mieć poważne wątpliwości, czy w terminie roku uda się skomercjalizować około 300 przedsiębiorstw – mówi Jan Wyrowiński, poseł PO i członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa.
Likwidacja przedsiębiorstw państwowych zdynamizuje prywatyzację

ARKADIUSZ JARASZEK
arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Podstawa prawna
• Ustawy z dnia 12 maja 2006 roku o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, (Dz.U. Nr 107, poz. 721).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK