| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Warto zmieniać program ubezpieczenia grupowego

Warto zmieniać program ubezpieczenia grupowego

Warto zastanowić się, co najlepiej zabezpieczy rodzinę. Można ubezpieczać życie rodziców i teściów albo kupić polisę z wysoką sumą ubezpieczenia na wypadek własnej śmierci.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Programy ubezpieczeń grupowych różnią się od polis na życie sprzedawanych indywidualnie, przede wszystkim zakresem ubezpieczenia. W żadnej umowie zawieranej samodzielnie nie znajdziemy na przykład gwarancji wypłaty na wypadek śmierci rodziców lub teściów. Typowe dla polis grupowych jest też obejmowanie ochroną życia małżonka czy dziecka.

Polska specyfika
PZU oferowało taki zakres ubezpieczenia od lat i nie zmieniło oferty nawet po pojawieniu się zagranicznych konkurentów. To raczej nowe towarzystwa na polskim rynku musiały dostosować się do oferty PZU. A miały z tym niemały problem, bo w krajach zachodnich polisy gwarantujące wypłatę na wypadek śmierci rodziców czy teściów nie istnieją. Stąd ich udziałowcy na początku nie chcieli zgodzić się na wprowadzenie takich zapisów z polisach. Okazało się jednak, że Polacy są na tyle przywiązani do takiego zakresu ubezpieczenia, że nie można go nie oferować.
– Nadal pracownicy chętnie wybierają warianty ubezpieczenia przewidujące wypłatę odszkodowania w razie śmierci małżonka, rodziców czy teściów, a także istotne dla młodych ludzi warianty obejmujące urodzenie dziecka – mówi Arkadiusz Szopieraj, dyrektor szczecińskiego oddziału PZU Życie.

Składka i odszkodowanie
Jednak czy rzeczywiście klientom opłaca się kierowanie się przyzwyczajeniem i opłacanie sporej części składki na opcje ubezpieczenia dające symboliczną wypłatę?
Jak widać z naszego zestawienia, około 30 proc. składki (w tym wypadku za cały pakiet około 34 zł miesięcznie) przeznaczane jest na pokrycie ryzyka śmierci rodziców i teściów. W zamian możemy liczyć na wypłatę 1, 6 tys. zł odszkodowania w przypadku śmierci każdego z rodziców i teściów. Podobnie jest w przypadku ryzyka urodzenia się dziecka. Składka to około 8 proc., a wypłata 1 tys. zł.
Jak widać, składka jest wysoka, a ewentualne odszkodowanie niskie. To efekt tego, że ryzyko wypłaty z takiej polisy jest niemal pewne. Właściwie jedynymi, którzy nie skorzystają z takiej opcji, są osoby, których rodzice czy teściowe zmarli przed zawarciem umowy. Podobnie z urodzeniem dzieci – w każdej ubezpieczonej grupie znajdzie się pewien odsetek osób, które z polisy skorzystają. Tym większy, im niższy średni wiek grupy. Owszem, 1 tys. zł czy 1,6 tys. zł może się przydać. Ale z pewnością lepiej zwiększyć trzy- lub czterokrotnie sumę ubezpieczenia na swoje życie, tak żeby rodzina zamiast np. 20 tys. zł dostała 60 tys. czy 80 tys. zł. W przypadku utraty jednego z członków rodziny taka wypłata to istotny zastrzyk pieniędzy pozwalający np. na przeznaczenie tej kwoty na studia dzieci. Bez tych pieniędzy samotny rodzic może mieć problem z zapewnieniem dzieciom edukacji. Te pieniądze mogą też przydać się na spłatę różnych kredytów, którymi większość rodzin jest już teraz obciążona.
Z tego samego powodu można w miejsce „pogrzebowej zapomogi” podwyższyć sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci małżonka, tak żeby w razie nieszczęścia dostać odszkodowanie pozwalające na pokrycie długów czy przyszłych wydatków.

Opcje dodatkowe
Można także pokusić się o wzbogacenie programu o ubezpieczenia medyczne, np. kosztów leczenia szpitalnego, poważnego zachorowania czy operacji chirurgicznej.
– Dużym zainteresowaniem cieszą się opcje przewidujące wypłatę świadczenia w razie wypadków komunikacyjnych czy wypadków przy pracy. Coraz więcej naszych klientów zwraca również uwagę na wysokość świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu – dodaje Arkadiusz Szopieraj.

BIANKA JAWORSKA
bianka.jaworska@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK