| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pełnomocnikiem może być tylko adwokat lub radca

Pełnomocnikiem może być tylko adwokat lub radca

Wyłączenie rzeczników patentowych z kręgu pełnomocników w sprawach dotyczących ochrony własności przemysłowej w postępowaniu karnym jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Skargę konstytucyjną dotyczącą swobody wykonywania zawodu przez rzeczników patentowych wniósł Tadeusz R. Jego zdaniem wyłączenie rzeczników patentowych z kręgu pełnomocników w sprawach dotyczących ochrony własności przemysłowej w postępowaniu karnym jest ograniczeniem prawa do występowania w imieniu klientów. Argumentował to w ten sposób, że rzecznicy patentowi dysponują wiedzą i przygotowaniem w zakresie ochrony przemysłowej na znacznie wyższym poziomie niż inni przedstawiciele zawodów prawniczych. Tym samym kwestionował zgodność art. 88 par. 1 i 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks postępowania karnego z art. 2 i art. 65 konstytucji.
Rzecznik patentowy może występować w charakterze pełnomocnika przed Urzędem Patentowym, sądami i innymi organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej.
Trybunał zaznaczył, że ze względu na specyfikę postępowania karnego obrońcy i pełnomocnicy muszą spełniać wysokie standardy zawodowe i etyczne. Rola pełnomocnika – zdaniem TK – może być powierzona wyłącznie adwokatowi, a tylko w wyraźnie określonych sytuacjach innym osobom, np. radcy prawnemu. Wyłączenie rzecznika patentowego jako pełnomocnika w postępowaniu karnym ma uzasadnienie także w tym, że rzecznikiem patentowym może zostać osoba nie posiadająca wykształcenia prawniczego.

Łukasz Kuligowski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK