| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec państwowych firm

Koniec państwowych firm

Likwidacja przedsiębiorstw państwowych ma być zakończona do 30 czerwca 2007 roku - zakłada nowela ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która dzisiaj wchodzi w życie.

 
Ustawa z 12 maja 2006 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. nr 107, poz. 721) zakłada likwidację przedsiębiorstw państwowych i wygaśnięcie ustawy z 1981 r., na podstawie której te podmioty działają. Przedsiębiorstwa państwowe będą albo komercjalizowane (przekształcane w spółkę), albo wnoszone do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

Skarb Państwa będzie mógł zbyć nieodpłatnie jednostkom samorządu terytorialnego (także w procesie prywatyzacji akcje lub udziały w spółkach prowadzących działalność z zakresu użyteczności publicznej. W ten sposób nastąpi komunalizacja przedsiębiorstw państwowych. Będzie to możliwe po nadaniu przedsiębiorstwu formy prawnej spółki kapitałowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina nie może prowadzić gospodarki w formie przedsiębiorstwa państwowego. Przekazanie akcji i udziałów tak utworzonych spółek w celu realizacji zadań własnych może dotyczyć zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i związku jednostek samorządu terytorialnego, co na gruncie dotychczasowych przepisów nie jest możliwe.

Ustawa ma ponadto m.in. uniemożliwić zatrudnianie polityków w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa, a szczególnie osób reprezentujących organy statutowe partii oraz uprawnionych do zaciągania zobowiązań w imieniu partii politycznych. W radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa nie będą mogły znaleźć się także osoby zatrudniane przez partie polityczne oraz pracujące w biurach poselskich, senatorskich i biurach posłów do Parlamentu Europejskiego.
– W obliczu działań korupcyjnych, które w Polsce często mają miejsce, przepis ten jest jak najbardziej potrzebny – mówi prof. Andrzej Szumański z UJ.

ARKADIUSZ JARASZEK
arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK