| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec państwowych firm

Koniec państwowych firm

Likwidacja przedsiębiorstw państwowych ma być zakończona do 30 czerwca 2007 roku - zakłada nowela ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która dzisiaj wchodzi w życie.

 
Ustawa z 12 maja 2006 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. nr 107, poz. 721) zakłada likwidację przedsiębiorstw państwowych i wygaśnięcie ustawy z 1981 r., na podstawie której te podmioty działają. Przedsiębiorstwa państwowe będą albo komercjalizowane (przekształcane w spółkę), albo wnoszone do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

Skarb Państwa będzie mógł zbyć nieodpłatnie jednostkom samorządu terytorialnego (także w procesie prywatyzacji akcje lub udziały w spółkach prowadzących działalność z zakresu użyteczności publicznej. W ten sposób nastąpi komunalizacja przedsiębiorstw państwowych. Będzie to możliwe po nadaniu przedsiębiorstwu formy prawnej spółki kapitałowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina nie może prowadzić gospodarki w formie przedsiębiorstwa państwowego. Przekazanie akcji i udziałów tak utworzonych spółek w celu realizacji zadań własnych może dotyczyć zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i związku jednostek samorządu terytorialnego, co na gruncie dotychczasowych przepisów nie jest możliwe.

Ustawa ma ponadto m.in. uniemożliwić zatrudnianie polityków w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa, a szczególnie osób reprezentujących organy statutowe partii oraz uprawnionych do zaciągania zobowiązań w imieniu partii politycznych. W radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa nie będą mogły znaleźć się także osoby zatrudniane przez partie polityczne oraz pracujące w biurach poselskich, senatorskich i biurach posłów do Parlamentu Europejskiego.
– W obliczu działań korupcyjnych, które w Polsce często mają miejsce, przepis ten jest jak najbardziej potrzebny – mówi prof. Andrzej Szumański z UJ.

ARKADIUSZ JARASZEK
arkadiusz.jaraszek@infor.pl
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK