| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe dotacje do wykorzystania od jesieni

Nowe dotacje do wykorzystania od jesieni

Po 6 października Komisja Europejska zakończy negocjacje priorytetów i programów operacyjnych dotyczących funduszy strukturalnych na lata 2007-2013. Oznacza to, że jeszcze w tym roku będzie można dokonywać wydatków finansowanych z następnej puli unijnych środków.

31 lipca w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ma się ukazać 5 rozporządzeń, które będą podstawą wydatkowania funduszy strukturalnych i funduszy spójności na lata 2007-2013. Z wyliczeń KE wynika, że Polska otrzyma w tym okresie 66 mld euro. Do października KE zakończy uzgodnienia w sprawie przedstawionych tydzień temu Wytycznych. – Od 6 października będziemy mogli kończyć negocjacje programów operacyjnych na lata 2007-2013. Od tego momentu wydatki z nimi związane będą kwalifikowalne – wyjaśniła wczoraj w Warszawie Danuta Huebner, komisarz UE ds. rozwoju regionalnego.
– Start po fundusze jeszcze w tym roku wydaje się realny, o ile zakończy się koordynacja 16 regionalnych programów operacyjnych z programami sektorowymi i pod warunkiem że projekty te zdąży przyjąć Rada Ministrów – zgadza się Jakub Szymański z Departamentu Polityki Regionalnej Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Na przeszkodzie mogą jednak stanąć konsultacje programu rozwoju obszarów wiejskich, przewidziane dopiero na wrzesień. Marszałkowie, którzy będą dzielili środki m.in. pomiędzy samorządy lokalne i przedsiębiorców, nie mogą też zakończyć prac nad programami ich wydatkowania bez ostatecznej decyzji o tym, ile środków przypadnie na dany region.
– To sprawa fundamentalna. Na rozstrzygnięcie czekaliśmy już w maju – mówi Jakub Szymański. Także D. Huebner podkreśliła wczoraj, że ta decyzja potrzebna jest bardzo szybko.
Według Grażyny Gęsickiej, ministra rozwoju regionalnego, zapadnie ona na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń rządu – wraz z decyzją o przyjęciu Narodowej Strategii Spójności (NSS) 2007-2013, podstawowego dokumentu dotyczącego wykorzystania funduszy w latach 2007-2013. Resort rozwoju regionalnego zarekomenduje Radzie Ministrów przyjęcie tzw. algorytmu I, czyli wariantu, według którego między województwa podzielono środki w latach 2004- 2006. Ministerstwo kończy też prace nad Strategią Rozwoju Kraju 2007-2015. Wczoraj podczas publicznej debaty oceniali ją m.in. samorządowcy i przedsiębiorcy.

Magdalena Wojtuch
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK