| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Produkcja szybko rośnie

Produkcja szybko rośnie

W czerwcu produkcja przemysłowa była o 12,4 proc. większa niż przed rokiem był to wyraźniejszy wzrost niż przewidywali ekonomiści. Analitycy nie widzą zagrożeń, które mogłyby spowolnić ją w następnych miesiącach.


Upalne lato nie osłabiło przedsiębiorstw. Ich produkcja rośnie nadal bardzo szybko. W czerwcu była o 12,4 proc. większa niż przed rokiem, a po wyeliminowaniu czynników sezonowych (w tym roku mieliśmy o 1 dzień roboczy mniej niż w czerwcu ub.r.) wzrosła o 13,8 proc. Ekonomiści spodziewali się na ogół wzrostu produkcji o nieco ponad 10 proc.

– Czerwiec potwierdził, że utrzymuje się przyspieszenie w produkcji przemysłowej. W rezultacie w drugim kwartale tego roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło ponad 5 proc. i było podobne do zanotowanego w pierwszym kwartale – mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Jego zdaniem nie widać zagrożeń, które mogłyby spowodować spowolnienie produkcji przedsiębiorstw. Możemy się więc spodziewać, że w całym roku PKB zwiększy się o około 5 proc.

Według GUS, wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 spośród 29 działów przemysłu. Najbardziej wzrosła produkcja sprzętu i urządzeń rtv – o 55,2 proc. w stosunku do czerwca ubiegłego roku. Sprzedaż przemysłu motoryzacyjnego podskoczyła o 20,8 proc., a branży wytwarzającej maszyny i urządzenia o 18,6 proc.

Coraz lepiej jest także w budownictwie. W czerwcu jego produkcja była o 15,7 proc. większa niż przed rokiem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. Kowalski

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »