| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nazwa "Spining" dla Amerykanów

Nazwa "Spining" dla Amerykanów

Polska firma, rejestrując znak towarowy należący do zagranicznego przedsiębiorcy, postąpiła w złej wierze i z naruszeniem zasad współżycia społecznego.


Polski przedsiębiorca podczas pobytu w Szwecji w 1997 roku zainteresował się programem treningowym o nazwie „Spining”. Jest to program ćwiczeń przy zastosowaniu specjalnie skonstruowanego rowerka stacjonarnego.

Przedsiębiorca sprowadził rowerki do Polski i rozpoczął działalność gospodarczą przy wykorzystaniu tych urządzeń. W międzyczasie odbył szkolenia w Stanach Zjednoczonych oraz spotkał się z twórcą „Spiningu”, Johnnym Goldbergiem. Zaproponował mu otwarcie przedstawicielstwa w Polsce, na co twórca nie wyraził zgody.

Polak zarejestrował więc działalność gospodarczą oznaczoną znakiem słownym „Spining”. Uzyskał prawo z rejestracji tego znaku w Urzędzie Patentowym RP. Po wejściu Polski do UE pan Goldberg wystąpił o rejestrację znaku „Spining” w naszym kraju. Spotkał się z odmową uzasadnioną tym, że prawa z rejestracji takiego znaku posiada już polski przedsiębiorca. Wystąpił więc o unieważnienie prawa Polakowi, wskazując, że ten naruszył jego prawa osobiste i majątkowe. Polak wiedział, że znak ten należy do niego i musiał mieć świadomość, że może dojść do kolizji znaków. Zarzucił mu złą wiarę i złamanie zasad współżycia.

UP unieważnił prawo z rejestracji znaku słownego „Spining” polskiemu przedsiębiorcy. Przychylił się do argumentacji firmy Mad Dogg Athletics Inc., której wspólnikiem jest twórca „Spiningu”. Urząd podkreślił, że Polak wystąpił do firmy amerykańskiej z roszczeniem finansowym, gdy zorientował się, że ta chce uzyskać rejestrację znaku w Polsce. Polak wniósł skargę do WSA w Warszawie.

Sąd skargę oddalił. Wskazał, że w zachowaniu skarżącego była zła wiara oraz że naruszył on zasady współżycia społecznego. Sąd podkreślił, że Polak chciał nie tylko działać pod znakiem „Spining”, lecz także chciał utrudnić warunki działania w Polsce właścicielowi programu szkoleniowego „Spining”.

Sygn. akt VI SA/Wa 2310/05


Katarzyna Rychter
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK