| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Złoty mocniejszy, giełda do góry

Złoty mocniejszy, giełda do góry

WIG20 zyskał wczoraj prawie 1,3 proc. wobec piątkowego zamknięcia. Tylko początek notowań, zarówno na giełdzie, jak i na rynku walutowym, wyglądał niepokojąco.


Ostatnie zmiany polityczne zostały przyjęte spokojnie przez inwestorów. Chociaż notowania na warszawskiej giełdzie zaczęły się od spadku WIG20 o ponad 2 proc., to w trakcie sesji na rynek powrócił zdecydowany optymizm. W efekcie wskaźnik największych spółek zakończył dzień na poziomie o prawie 1,3 proc. wyższym niż w piątek.

Również na rynku walutowym – po weekendowym osłabieniu do poziomu prawie 4,10 złotego za euro – wczoraj zagraniczni inwestorzy wracali na nasz rynek. W rezultacie złoty odrobił część strat i już po południu za euro płaciliśmy nieco ponad 4,06 złotego.

– Tak jak przewidywałem inwestorzy podeszli dosyć spokojnie do roszad na scenie politycznej – mówi Adam Ruciński, doradca inwestycyjny z Kancelarii Ruciński i Wspólnicy. Jego zdaniem, w najbliższym czasie kluczowe znaczenie dla rynku finansowego będą miały perspektywy gospodarcze w kraju, a nie zmiany personalne na najwyższych szczeblach władzy. A sytuacja gospodacza jest dobra.

Zdaniem ekspertów inwestorów uspokoiło też to, że dosyć szybko dowiedzieli się, kto będzie nowym ministrem finansów: Stanisław Kluza zapowiedział kontynuację drogi nakreślonej przez byłą szefową resortu prof. Zytę Gilowską. Dlatego po przemyśleniu sytuacji w weekend, wczoraj przystąpili do nowych zakupów.

Według Tomasza Nowaka, analityka Domu Maklerskiego Millennium, w przypadku warszawskiej giełdy może nieco niepokoić poziom obrotów akcjami – świadczący o dosyć kruchych podstawach do długoterminowego wzrostu cen.
Według analityków agencji ratingowej Fitch, w najbliższym czasie szczególnie istotne znaczenie dla postrzegania naszego kraju będą miały decyzje dotyczące finansów publicznych. Ich zdaniem wpływ wydarzeń politycznych na gospodarkę wydaje się dosyć ograniczony.

Krzysztof Pączkowski

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »