| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polisa na szyby ochroni przed stratami

Polisa na szyby ochroni przed stratami

Ubezpieczenie szyb staje się standardem w polisach dla małych i średnich firm. Najczęściej nie jest to już opcja dodatkowa, ale istotny element polisy.


Najczęściej ubezpieczenie szyb i przedmiotów szklanych jest wybierane przez firmy handlowe.
– Rozbicie dużej przeszklonej witryny wystawowej może narazić firmę na wysokie straty finansowe. Coraz więcej klientów ma świadomość, że ochroną można również objąć wszelkiego rodzaju reklamy, neony i gabloty wystawowe – mówi Wacław Lewandowski, dyrektor oddziału okręgowego PZU w Poznaniu.

Ciekawe różnice

Większość towarzystw nie precyzuje, gdzie gabloty wystawowe powinny się znajdować, więc należy zakładać, że muszą być zamontowane na budynku firmy. Są jednak wyjątki. W pakiecie Allianz Biznes Plus można znaleźć zapis: „ubezpieczeniem mogą być objęte przedmioty szklane znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie”. Podobnie jest w PZU, gdzie warunki pakietów dla małych i śtrednich przedsiębiorstw (MSP) mówią, że tablice reklamowe, szyldy i gabloty są ubezpieczone również poza budynkiem lub lokalem. Z kolei Warta (w pakiecie Warta MIŚ) obejmuje ochroną ubezpieczeniową także tablice reklamowe usytuowane przy trasach komunikacyjnych.
W Allianz, w ramach pakietu Allianz Biznes Plus, ochroną objęte są lustra, ale tylko zamontowane w ścianach lub meblach. Podobnie jest w Warcie (pakiet Warta MIŚ), gdzie lustra muszą być zamontowane na stałe. Dla odmiany w pakietach PZU czy Uniqa lustra mogą wisieć wszędzie, stać lub być wmontowane w ścianach. Podobnie jest w Ergo Hestii.

Koszty naprawy

Istotnym elementem przy ubezpieczaniu szyb i innych przedmiotów szklanych jest określenie ich sumy ubezpieczenia.
– Przedsiębiorca sam wybiera bądź ustala kwotę, na jaką ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, kierując się wartością rzeczywistą ubezpieczanych szyb – mówi Wacław Lewandowski.
Szkoda spowodowana rozbiciem szyby to nie tylko koszt zakupu i montażu nowej. W niektórych przypadkach konieczne jest dokonanie naprawy ekspresowej (np. wtedy kiedy rozbita zostanie witryna wystawowa) lub ustawienie dźwigu dla wymiany zamontowanego wysoko neonu. W PZU takie koszty mogą być pokryte tylko po opłaceniu dodatkowej składki
– Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o koszty naprawy ekspresowej powoduje wzrost składki o połowę – mówi Wacław Lewandowski.
Są jednak ubezpieczyciele, którzy gwarantują pokrycie takich kosztów w podstawowym zakresie, a inni traktują to jako opcję dodatkową. To pierwsze rozwiązanie stosuje np. Alllianz, który deklaruje pokrycie kosztów oszklenia zastępczego oraz usług ekspresowych. Wybór, z usług której firmy skorzystać, należy do klienta. Jeśli zakładamy, że takie prace ekspresowe nie są nam potrzebne, lepiej nie płacić zwiększonej składki, tylko wybrać węższy zakres ubezpieczenia.
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »