| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najlepiej jest w Wałbrzychu

Najlepiej jest w Wałbrzychu

Najlepsze warunki do inwestowania tworzy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nieznacznie ustępują jej strefy ekonomiczne w Legnicy i Katowicach. Efektywność inwestowania w 14 strefach ekonomicznych i kilkudziesięciu parkach technologicznych oceniła firma audytorska KPMG.


KPMG wzięła pod uwagę aż 16 czynników. Wałbrzyska strefa wypadła najlepiej ze względu na wielkość nakładów inwestycyjnych i dynamiki ich wzrostu, tworzonych nowych miejsc pracy oraz jakości infrastruktury. Jest też najbardziej efektywna, co było mierzone wielkością nakładów i liczbą zatrudnionych na 1 hektar powierzchni strefy.
Trzy najlepsze strefy – wałbrzyska, legnicka i katowicka – są do siebie podobne. Wszystkim trzem udało się przyciągnąć inwestycje wymagające dużych nakładów kapitałowych. Umiejscowili się w nich producenci samochodów – Toyota, Volkswagen i Fiat – lub ich ważni poddostawcy.

Najgorzej w zestawieniu KPMG wypada Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Starachowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ulokowali się w nich przeważnie mali i średni producenci, reprezentujący mniej nowoczesne dziedziny produkcji.

Brak środków na rozwój – to największy problem, jaki trapi szefów stref ekonomicznych i parków technologicznych. Skarży się na to ponad połowa z nich. W przypadku stref równie ważną barierą w inwestowaniu jest słaba infrastruktura. Parki technologiczne, zlokalizowane na ogół w miastach, są pod tym względem w lepszej sytuacji.

Nie jest natomiast istotną barierą pozyskanie wykwalifikowanych kadr oraz współpraca z samorządami. Tak przynajmniej wynika z badania. Tyle statystyka. Doświadczenia poszczególnych inwestorów nie są już tak optymistyczne.

– Klimat do inwestowania w poszczególnych strefach jest różny – ocenia Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tę strefę wybrało kilku inwestorów rozczarowanych rozmowami w innych regionach.

Specjalne strefy przeżywają nadal ożywienie. Rok 2005 był nawet rekordowy. Przybyło 180 zezwoleń na działalność, a łączna kwota zadeklarowanych inwestycji wyniosła 7 mld złotych. Rok 2006 może okazać się jeszcze lepszy. Do połowy roku wartość nowych obietnic inwestycyjnych wyniosła aż 5,5 mld złotych. Podstawową zachętą przyciągającą inwestorów do stref są ulgi i zwolnienia podatkowe.

Przyszłość stref jest ograniczona w czasie. Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym muszą one zakończyć działalność wedle obecnych zasad do 2017 roku. Z każdym więc rokiem może ubywać chętnych do inwestowania.
Strefy czeka więc jeszcze kilka tłustych lat. A potem? Będzie trzeba zastanowić się nad innymi sposobami przyciągania kapitału.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »