| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Biznesowi brakuje dialogu z rządem

Biznesowi brakuje dialogu z rządem

Niechęć do konsultacji, przewaga ceremoniału nad konkretami i delegowanie niskich rangą przedstawicieli do kontaktów ze środowiskiem biznesu - to zarzuty organizacji przedsiębiorców pod adresem rządu.

Ministerstwa Finansów – zamknięte

– całkowity brak zainteresowania konsultacjami z biznesem
– niezrealizowanie obietnic zmian w podatkach
– niejasne perspektywy dyscypliny budżetowej

Ministerstwa Gospodarki – częściowo zamknięte

– brak chęci do merytorycznych konsultacji z biznesem
– brak widocznych działań w sprawie ustawy o przedsiębiorczości
– niejasne założenia polityki energetycznej

Ministerstwa Transportu i Ministerstwa Budownictwa – częściowo otwarte

– brak realizacji przedwyborczych założeń
– nierealne plany w budownictwie mieszkaniowym
– brak postępu w nowelizacji ustaw

Proszą o opinie

Nieco lepiej wygląda sytuacja w Ministerstwie Transportu, z którym organizacje przedsiębiorców – przynajmniej teoretycznie – współpracują. Jak przyznaje Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, po nominacji ministra Jerzego Polaczka (PiS) kontakty z resortem poprawiły się w porównaniu z tymi z czasów rządu Marka Belki. Ale ich rezultat jest daleko niezadowalający.

– Prosi się nas o opinie, opracowania, ale później nie wdraża ich do praktyki. Widocznie minister sam nie może decydować – sugeruje Wojciech Malusi.

Szereg zastrzeżeń dotyczy braku inicjatywy ustawodawczej. Choć przedsiębiorcy miesiącami przypominają o konieczności dokończenia prac nad ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a jej nowelizacja znalazła się w programie wyborczym PiS, do efektów wciąż daleko. Podobnie jest z ustawą o przedsiębiorczości, czy zapowiadanymi zmianami w podatkach. Mimo nacisku tak przedsiębiorców, jak i opinii publicznej, nie zamknięto ostatecznie sprawy definicji budownictwa społecznego, mającej pozostawić na dotychczasowym poziomie stawkę VAT na nowe mieszkania.

Premier lubi obiecywać

– Jesteśmy zasypywani poselskimi projektami ustaw do zaopiniowania. Choć jedne to „kiełbasa wyborcza”, drugie okazują się potrzebne. Tymczasem poważnych projektów od rządu nie możemy doczekać się poważnych projektów – twierdzi Jeremi Mordasewicz.

Lepiej wyglądają kontakty środowisk biznesu z premierem. Przedsiębiorcy zaznaczają: mają one charakter bardziej ceremonialny niż merytoryczny. Na spotkaniach widać, że premier słucha. Później obiecuje to, co zebrani chcieliby usłyszeć. Ale z realizacji obietnic niewiele wychodzi.

– Efektem takiej polityki będzie zautonomizowanie się środowisk gospodarczych, które już zdały sobie sprawę, że nie mają w rządzie partnera – twierdzi prof. Jacek Wódz, socjolog.

Czy dialog przedsiębiorców z rządem poprawi się? Prawdopodobnie dopiero wtedy, gdy politycy radykalnie zmienią nastawienie do biznesu.

– Środowiska gospodarcze nie są nastawione z góry przeciwko rządowi. Popierają ten, który nie szkodzi gospodarce. Ale żeby to wiedzieć, trzeba rozmawiać – podkreśla Sławomir Najman, przewodniczący Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce.

Adam Woźniak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK