| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Specjalne strefy ekonomiczne i wolne porty dla inwestorów

Specjalne strefy ekonomiczne i wolne porty dla inwestorów

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się prowadzić działalność gospodarczą na Łotwie, będą mieli takie same prawa i obowiązki jak miejscowi przedsiębiorcy. Zagraniczny kapitał najczęściej inwestuje w tym kraju w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Listę i formularze dokumentów potrzebnych do rejestracji przedsiębiorcy można znaleźć na stronach:

www.ur.gov.lv – Łotewskiego Rejestru Przedsiębiorców
www.liaa.gov.lv – Łotewskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju

Filia powinna być zarejestrowana jako płatnik podatków w Republice Łotewskiej i w Rejestrze Przedsiębiorców Republiki Łotewskiej. Opłata za założenie oddziału (filii) z prawem prowadzenia działalności gospodarczej wynosi ok. 800 USD.
Zgodnie z przepisami wprowadzającymi kodeks handlowy przewidziano 30-dniowy termin na analizę zgłoszenia rejestracyjnego. W praktyce trwa to krócej niż 14 dni przy standardowej opłacie, 4 dni robocze w razie wniesienia podwójnej opłaty lub 2 dni robocze przy potrójnej opłacie.

Zachęty dla inwestorów

Problematykę inwestycji zagranicznych na Łotwie reguluje ustawa o inwestycjach zagranicznych w RŁ z 1991 roku oraz ustawa o stosowaniu podatków w wolnych portach i specjalnych strefach ekonomicznych z 2001 roku. Ustawodawstwo łotewskie przewiduje m.in., że inwestorzy zagraniczni mają prawa i obowiązki identyczne jak przedsiębiorcy miejscowi. Mówi ono także, że inwestor zagraniczny ma prawo do zwolnienia z VAT i opłat celnych w odniesieniu do aportu jako składnika inwestycji długoterminowych, kapitałowych oraz dóbr i usług związanych z ich zakupem lub sprzedażą, jak również do eksportu dóbr i usług poza terytorium Łotwy.

Firma joint venture zarejestrowana na Łotwie ma prawo zakupu ziemi w miastach i na wsi, ale pod warunkiem pochodzenia kapitału zagranicznego z kraju, z którym Łotwa podpisała umowę o wzajemnej ochronie i popieraniu inwestycji. Dodatkowym warunkiem jest, by ponad połowa kapitału statutowego (akcji) znajdowała się w posiadaniu obywateli Republiki Łotewskiej.

Dodatkowe zachęty podatkowe dotyczą inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) i wolnych portach.

POBYT NA ŁOTWIE

Obywatele krajów EU mogą pozostawać na Łotwie do 90 dni w ciągu sześciu miesięcy w roku. Powyżej 90 dni (licząc od pierwszego wjazdu) należy zarejestrować się w Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji (tel.: +371 7219664, 7212679 lub 7219645, fax: +371 7219654, www.ocma.gov.lv lub www.pmlp.gov.lv, aad@pmlp.gov.lv), żeby otrzymać pozwolenie na pobyt. Jeżeli ktoś chce zawrzeć umowę o pracę albo być zatrudnionym na podstawie umowy cywilnej (również jako członek zarządu spółki kapitałowej), albo jako samozatrudniony, nie musi mieć pozwolenia na pracę. Rodziny mogą otrzymać pozwolenie na pobyt razem z obywatelem kraju UE lub EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) niezależnie, czy są obywatelami UE czy nie. Dla obywateli UE pozwolenie na pobyt jest bezpłatne. Nie muszą ubiegać się o zezwolenie na pobyt osoby, które przebywają na Łotwie w celach turystycznych do 90 dni, a także pracownicy sezonowi oraz ci, którzy są zatrudnieni na Łotwie, lecz przebywają w innym kraju UE, do którego wracają przynajmniej raz w tygodniu, oraz osoby przebywające na Łotwie do 6 miesięcy w ciągu roku (licząc od daty pierwszego wjazdu). We wszystkich tych przypadkach trzeba mieć ważny dokument podróży i przebywać na Łotwie ponad 90 dni w ciągu pół roku (licząc od daty pierwszego wjazdu).

WAŻNE ADRESY DOTYCZĄCE ŁOTEWSKIEGO PRAWA

• obrót nieruchomościami – www.zemesgramata.lv (strona internetowa jedynie w języku łotewskim)
• ochrona własności intelektualnej, patenty – Łotewski Urząd Patentowy www.lrpv.lv
• znaki towarowe, wzornictwo przemysłowe, prawa autorskie – ustawa o prawie autorskim www.ttc.lv (no.E-0098)
• przepisy dotyczące konkurencji, łączenia i zakupu firm – ustawa o konkurencji www.ttc.lv (no.E- 0026)
• usługi biznesowe (audyt, księgowość, zagadnienia prawne, cła) – Stowarzyszenie Konsultantów Łotewskich www.lbka.lv

OPŁATY REJESTRACYJNE

• przedsiębiorca jednoosobowy, filia przedsiębiorcy łotewskiego lub filia przedsiębiorcy zagranicznego – 37 USD
• spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z o.o. – 185 USD
• spółka akcyjna – 463 USD

Tomasz Pietryga

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK