| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Marszałkowie skąpią pieniędzy firmom

Marszałkowie skąpią pieniędzy firmom

Przedsiębiorcy alarmują, że samorządy województw nie rezerwują dla nich wystarczających środków w regionalnych programach operacyjnych, które będą podstawą rozdzielania funduszy strukturalnych w latach 2007-2013.

Stwierdzamy, że marszałkowie województw nie dostrzegają, że przedsiębiorczość jest źródłem podatków, które umożliwiają rozwój regionów – mówiła wczoraj na konferencji poświęconej przygotowaniom do wydatkowania puli funduszy na lata 2007–2013 dr Małgorzata Starczewska-Krzy-sztoszek, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Od przyszłego roku właściciele firm, zamierzając uzyskać dotacje na inwestycje czy doradztwo, będą musieli znaleźć odpowiednie działanie zapisane w regionalnym programie operacyjnym. Taki dokument będzie miało każde z 16 województw i samo określi w nim zasady i typy dotacji dla firm. Minister rozwoju regionalnego w wytycznych przesłanych marszałkom zapisała, że na sferę przedsiębiorczości powinno zostać przeznaczone 40 proc. z 16 mld euro, które w najbliższych pięciu latach trafią do podziału w regionach. Samorządy województw podeszły do tych zaleceń dość dowolnie i strumienie unijnych pieniędzy częściej niż do firm wolą kierować na nowe inwestycje strukturalne: drogi, szkoły, szpitale itp. A na wsparcie dla firm zostawiają od 30 do 8 proc. środków. – Ale żeby regionalne programy operacyjne dawały szansę na rozwój województw, muszą uwzględniać przedsiębiorców i dawać im szansę na tworzenie miejsc pracy i płacenie podatków, które zasilą budżety samorządów. To firmy napędzają gospodarkę – tłumaczyła Małgorzata Krzysztoszek.

Jeszcze bardziej pesymistycznie rozdział środków przez marszałków ocenia prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Henryka Bochniarz.

– Mam obawy, czy nie strzelamy sobie kolejnego gola do własnej bramki. Teraz z samorządami województw będziemy przechodzić dokładnie to, co z administracją centralną w poprzednich latach, kiedy z pominięciem firm tworzono nieprzystające do rzeczywistości procedury. Teraz gdy resorty i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nauczyły się z nami rozmawiać, wolnoamerykankę rozpoczęli marszałkowie – alarmuje Henryka Bochniarz.

Magdalena Wojtuch

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK