| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezrobocie spadnie

Bezrobocie spadnie

W maju liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 121 tys., a sprzedaż detaliczna towarów była o 14 proc. większa niż przed rokiem. Duży wzrost produkcji przedsiębiorstw wskazuje, że gospodarka rozwija się szybko. W przyszłości będzie podobnie.

W maju produkcja sprzedana przemysłu była o 19,1 proc. większa niż przed rokiem, a po czterech miesiącach była wyższa o 12,3 proc. Perspektywy są dobre.

Z badań koniunktury GUS wynika, że warunki funkcjonowania przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach będą korzystne. Biznes spodziewa się większych zamówień na wytwarzane dobra, dlatego liczba pracowników zatrudnionych w przemyśle może wzrosnąć. W rezultacie nadal spadać będzie bezrobocie.

W maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 583 mln osób bez zajęcia – o 120,6 tys. mniej niż w kwietniu oraz o 284,3 tys. mniej niż przed rokiem. Spadek bezrobocia zanotowano we wszystkich województwach, największy w woj. zachodniopomorskim – o 5,7 proc.

Poprawa sytuacji na rynku pracy i rosnące wynagrodzenia sprawiają, że robimy coraz więcej zakupów. W maju były one o 14 proc. większe niż przed rokiem. Gospodarkę ciągnie też rosnący eksport.

– Dane, którymi dysponujemy, wskazują, że wzrost gospodarczy w II kwartale jest wysoki – ocenia Halina Dmochowska, wiceprezes GUS. Potwierdzają to analitycy.

– Na podstawie wyników gospodarki zanotowanych w kwietniu i maju możemy się spodziewać, że w II kwartale produkt krajowy brutto wzrośnie o około 5 proc., a w całym roku tempo wzrostu gospodarczego będzie bliskie 5 proc. – mówi Artur Ulbrich, ekonomista BRE Banku.

Także Urban Górski, ekonomista Banku Millennium, nie wyklucza 5-proc. wzrostu PKB w II kwartale.

27-28 czerwca Rada Polityki Pieniężnej oceni procesy inflacyjne w dłuższej perspektywie. Z danych GUS wynika, że nie ma zagrożeń inflacyjnych w najbliższym okresie.

– Dlatego można oczekiwać, że podczas najbliższego posiedzenia RPP stopy procentowe nie ulegną zmianie, pozostaną na dotychczasowym poziomie – podkreśla Urban Górski. Obecnie główna stopa procentowa NBP wynosi 4 proc.

Janusz K. Kowalski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK