| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mięso na granicy konkurencyjności

Mięso na granicy konkurencyjności

Polska, choć jest mięsną potęgą Europy, nie potrafi tego odpowiednio wykorzystać. Brakuje wspólnej polityki promocyjnej i strategii eksportowej. Stracić na tym może wielu producentów.

Brak wzrostu popytu na mięso czerwone w Unii Europejskiej, konieczność konkurowania z tańszym surowcem z innych unijnych krajów i wahania kursu walut utrudnia polskim zakładom mięsnym eksport. Z raportu agencji FAMMU/FAPA wynika, że eksport mięsa w zeszłym roku zwiększył się o 43 proc., osiągając wartość 1,4 mld zł. W tym roku może być ciężko osiągnąć ten wynik. Rodzimym producentom coraz trudniej zwiększać sprzedaż za granicę. Problemem jest brak działań promocyjnych dla polskiego mięsa i przetworów na rynkach zagranicznych. Coraz trudniej im utrzymać konkurencyjność.

– Tylko dzięki orientacji eksporterów na Zachód, rosyjskie embargo nie odbiło się znacząco na wynikach branży. Obecnie 90 proc. mięsa trafia na rynki UE. Eksport do Rosji i na Ukrainę stanowił tylko nieco ponad 5 proc. Są to jednak rynki perspektywiczne, o które trzeba walczyć – mówi Marek Sadkowski, przewodniczący Rady Związku „Polskie Mięso”, który wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą stara się o utworzenie Funduszu Promocji Mięsa.

– Producenci zmuszeni są poszukiwać nowych rynków zbytu. Od marca 2006 roku możliwy jest eksport przetworów do Japonii. W przyszłości w grę wchodzą też inne rynki, m.in. Korea i Meksyk – dodaje Marek Sadkowski.

1,4 mld zł - wartość eksportu mięsa czerwonego w 2005 roku

Mimo problemów, czołówka polskich zakładów mięsnych w ubiegłym roku poprawiła wyniki. Przychody ze sprzedaży firm uczestniczących w II edycji Rankingu Zakładów Mięsnych opracowanego przez pismo Agro Trendy, o ponad 18 proc., do 6,4 mld zł. To ponad 30 proc. sprzedaży całego sektora, którego wartość według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2005 roku przekroczyła 25,6 mld zł. Firmy te o 56 proc. zwiększyły eksport. Niepokojący okazał się jedynie spadek nakładów na inwestycje, który w dłuższej perspektywie może spowodować utratę konkurencyjności branży. Wiele firm może wypaść z gry.

Anita Skiba
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK