| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na rynku walutowym w miarę spokojnie, ale możliwe dalsze osłabienie

Na rynku walutowym w miarę spokojnie, ale możliwe dalsze osłabienie

Rozpoczynający się tydzień może przynieść dalsze osłabienie złotego - uważają analitycy. Mimo że w najbliższych dniach pojawi się sporo danych, to kierunek zmian wyznaczany będzie prawdopodobnie poza polskim rynkiem.

Około godziny 9.25 za euro płacono 4,0460 wobec 4,0650 zł w piątek po południu i wobec 4,04 zł rano. Dolara wyceniano na 3,2095 zł wobec odpowiednio 3,2190 zł i 3,1930.

Zdaniem ekonomistów sytuacja polskiej waluty w tym tygodniu będzie determinowana nastrojami na rynkach globalnych i dlatego przewidują oni stopniowe osłabienie złotego.

"Biorąc pod uwagę nie najlepszy nastrój w regionie (obniżka ratingu na Węgrzech, wynik wyborów na Słowacji) oraz nie najlepszy nastrój na rynkach wschodzących w skali globalnej, ten tydzień może przynieść przełamanie tego poziomu i osłabienie złotego do poziomu 4,09-4,10 do euro, chociaż w krótkim okresie możemy mieć do czynienia z przejściowym uspokojeniem na rynku" - napisali w raporcie ekonomiści BPH.

"Sądzimy więc, że złoty może testować dzisiaj poziom 4,07, ale dynamika rynku wskazuje, że dzisiaj mamy mniejsze szanse na powodzenie tego testu. Jeśli przebijemy ten poziom, to stanie się to raczej w następnych dniach tygodnia (w szczególności, jeśli dolar wzmocni się poniżej poziomu 1,2550 do euro)" - dodaje w swoim raporcie Jacek Wiśniewski z Raiffeisen Banku.

Niepewna jest reakcja rynku na wynik wyborów na Słowacji, gdzie zwycięzcą została populistyczna partia Smer, co zdaniem niektórych ekonomistów może oznaczać odsunięcie terminu wejścia Słowacji do strefy euro i zaniechanie reform.

W tym tygodniu w Polsce zostanie opublikowanych kilka ważnych danych dotyczących maja: m.in. w poniedziałek dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, we wtorek dane o produkcji i cenach producentów, a w piątek dane o sprzedaży detalicznej i inflacji bazowej.

"Rynek będzie czekał także na wtorkowe dane z USA o nowych pozwoleniach na budowę i liczbie nowych budów" - czytamy w raporcie BZ WBK.

Na rynku długu rentowności pozostawały w poniedziałek rano stabilne.

Około godziny 9.35 dochodowość dwuletnich obligacji ukształtowała się na poziomie 4,72 proc. wobec 4,70 proc. w piątek po południu i wobec 4,76 proc. rano. W przypadku papierów pięcioletnich było to 5,30 proc., czyli tak samo jak w piątek po południu i wobec 5,26 proc. rano, a dziesięcioletnich 5,52 proc. wobec odpowiednio 5,49 proc. i 5,50 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK