| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > TK o przepisach dotyczących uprawnień organów podatkowych

TK o przepisach dotyczących uprawnień organów podatkowych

Przepisy Ordynacji podatkowej, pozwalające organom podatkowym kwestionować prawa podatników do obniżania podatków, są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy Ordynacji podatkowej pozwalają organom podatkowym i kontroli skarbowej zwrócić się do sądu w sprawach podatników, którzy obniżyli swój podatek.

Zdaniem RPO, zaskarżone przepisy są niejasne oraz naruszają swobodę działalności gospodarczej. RPO uważa, że regulacje nie przyznają organom podatkowym prawa do oceny ważności czynności prawnej. Natomiast pozwalają na "zignorowanie skutków podatkowych, których celem jest uniknięcie opodatkowania". Jak podkreśla RPO, unikanie opodatkowania jest legalnym prawem podatnika, które może spowodować zmniejszenie opodatkowania.

Według RPO, obecne regulacje dają uprawnienia organom podatkowym do kwestionowania każdej czynności prawnej podatnika oraz likwidowania wszystkich, także legalnych skutków działań podatników, których celem jest obniżenie zobowiązania podatkowego.

TK orzekł jednak, że przepisy te są zgodne z konstytucją, ponieważ urzędy skarbowe mają prawo występować do sądu, w przypadku wątpliwości co do rozliczeń podatnika.

TK podkreślił, że to prawo przysługuje organom przy wątpliwościach, których nie wyjaśniają materiały dowodowe zgromadzone w postępowaniu. TK dodał, że "wątpliwości nie mogą być wynikiem subiektywnych ocen organu podatkowego. Muszą one wynikać z materiału dowodowego".

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK