REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BIEC: Badania pokazują wzrost presji cenowej

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji informujący o kształtowaniu się inflacji w przyszłości wzrósł w czerwcu po raz czwarty do poziomu najwyższego od października 2004 roku - podał badający koniunkturę ośrodek BIEC.

"Inflacja w kwietniu nieznacznie wzrosła, co może być potwierdzeniem płynących z rynku w ostatnich miesiącach pierwszych sygnałów pojawiającej się presji inflacyjnej (...) Sygnały odwracania się trendu są zatem coraz bardziej widoczne" - napisał BIEC.

REKLAMA

"Nie mniej jednak dynamika przyrostu wskaźnika osłabła w ostatnim miesiącu, co związane jest przede wszystkim z ustabilizowaniem się sytuacji na rynku walutowym, uspokojeniem oczekiwań przedsiębiorców, co do wzrostu cen oraz stabilizacją niektórych kosztów wytwarzania" - dodaje BIEC w raporcie.

Według badań BIEC ostatnie dane wskazują na ustabilizowanie się oczekiwań menedżerów, co do wzrostu cen na wytwarzane przez nich produkty.

"Przed miesiącem wzrost tych przewidywań był silny. Najprawdopodobniej przedsiębiorcy ciągle nie mają zbyt wyraźnych informacji potwierdzających wzrost popytu, co nieco studzi ich skłonności do podnoszenia cen na swe wyroby" - napisał BIEC.

Według BIEC podobnie kształtują się w ostatnich miesiącach tendencje kosztów produkcji w przeliczeniu na jednostkę wyrobu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Pod koniec ubiegłego roku oraz w pierwszych miesiącach roku bieżącego wzrastały one dość dynamicznie. Obecnie ustabilizowały się na wysokim poziomie, jednak dalej nie wzrastają" - pisze BIEC.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku kosztów w przeliczeniu na jednego zatrudnionego w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Drugi miesiąc z rzędu wzrastają one, choć jak do tej pory w niewielkim stopniu.

Według BIEC może to świadczyć o pojawiającej się w przedsiębiorstwach presji płacowej.

"Po kilkuletnim okresie intensywnie poprawiającej się wydajności pracy, wobec dobrych wyników gospodarczych i przekonaniu, że stan taki utrzyma się w najbliższej przyszłości, żądania pracowników, co do wzrostu plac stają się coraz bardziej prawdopodobne" - pisze BIEC.

Sytuacja na rynku walutowym ustabilizowała się w ostatnim czasie i zarówno dolar, jak i euro nie przyczyniają się do powstania presji inflacyjnej.

"Niewielkie osłabienie złotego w ostatnich miesiącach w stosunku do euro nie ma większego znaczenia na kształtowanie się oczekiwań, co do przyszłego poziomu inflacji. Zaś prawie czteroprocentowe umocnienie się złotówki wobec dolara w maju może stać się wręcz czynnikiem ograniczającym presję na wzrost cen" - pisze BIEC.

Według BIEC istotnymi czynnikami pchającymi wartość wskaźnika do góry są informacje dotyczące zadłużenia i to zarówno gospodarstw domowych jak i Skarbu Państwa.

"Oba wskaźniki w ostatnim okresie wzrastają, co zwykle stwarza zagrożenie pojawieniem się presji inflacyjnej ze strony popytu, choć opóźnienia w czasie mogą być tu znaczne w zależności od zarządzania długiem publicznym, a w przypadku zadłużenia gospodarstw domowych od struktury przeznaczenia zaciągniętych kredytów. Znaczny udział kredytów hipotecznych w ogólnym zadłużeniu gospodarstw domowych wydłuża nieco horyzont czasowy pojawienia się presji na wzrost cen" - napisał BIEC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA