| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kontrola CBA u przedsiębiorców przez 4 tygodnie

Kontrola CBA u przedsiębiorców przez 4 tygodnie

Działania kontrolne Centralnego Biura Antykorupcyjnego u konkretnego przedsiębiorcy będą mogły być prowadzone tylko przez 4 tygodnie - zapowiedział w Senacie przyszły szef CBA Mariusz Kamiński.

Senat debatuje nad ustawą o CBA. Wieczorem mają być głosowane poprawki senackie do ustawy. Jedna z mich zobowiązuje szefa CBA do przekazywania informacji o działalności antykorupcyjnej nie tylko Sejmowi, ale też do Senatu. Kilkanaście innych poprawek ma charakter legislacyjny, porządkujący lub językowy.

Przyszły szef CBA powiedział, że wyda zarządzenie, które określi, iż kontrola u przedsiębiorcy będzie mogła trwać jedynie 4 tygodnie. "Taką deklarację publicznie składam" - powiedział.

Kamiński, który teraz jest pełnomocnikiem ds. powołania CBA w kancelarii premiera, zapewnił, że Biuro nie będzie policją polityczną. Przypomniał, że dostęp i możliwość przetwarzania danych wrażliwych - o orientacji seksualnej, wyznaniu, czy przynależności partyjnej, mają wszystkie służby specjalne oraz służby policyjne.

Senatorów interesowały finanse biura i zarobki funkcjonariuszy. Minister podał, że utworzenie biura będzie kosztowało w tym roku 70 mln zł. Zapowiadane zatrudnienie to 500 funkcjonariuszy. "Mamy nadzieję że Biuro wykaże się skutecznością i pokaże, że potrafi przynieść państwu dochody. Wtedy zwrócimy się o rozszerzenie naszego budżetu" - deklarował.

Zarobki w CBA będą wyraźnie lepsze od średniej w policji, ale nie lepsze od zarobków najlepszych oficerów policyjnego Centralnego Biura Śledczego, którzy mają najlepsze wyniki w pracy - mówił.

W myśl ustawy, CBA ma być nową służbą specjalną państwa. Ma kontrolować przestrzeganie przepisów antykorupcyjnych - sprawdzać oświadczenia majątkowe i przestrzeganie zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Ma też sprawdzać m.in. procedury prywatyzacyjne i komercjalizacyjne, a także związane ze wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK