| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcze Mazowsze

Przedsiębiorcze Mazowsze

Obsługa nieruchomości, usługi dla biznesu oraz działalność produkcyjna - to najlepiej funkcjonujące rodzaje działalności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Z opublikowanego wczoraj raportu, który przygotowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), wynika, że z prawie 3,7 mln przedsiębiorstw zarejestrowanych w systemie Regon w roku 2004, 3,63 mln stanowiły firmy małe. Przykładowo stanowią one aż 95,5 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych województwa zachodniopomorskiego i 91,1 proc. województwa mazowieckiego. Przy tym we wszystkich województwach średnich firm jest znacznie mniej niż małych: w Wielkopolsce ok. 150 razy, a w województwie zachodniopomorskim 250 razy mniej.

Zachodniopomorskie i Mazowsze to obecnie czołówka małej i średniej przedsiębiorczości. Przygotowany przez PARP raport pierwszy raz analizował ją w układzie regionalnym. Pozwoliło to na pokazanie różnic w funkcjonowaniu przedsiębiorstw w poszczególnych regionach kraju. Taka perspektywa ma lepiej ocenić skuteczność planowania oraz realizacji polityki ekonomicznego wsparcia sektora.

W najbardziej przedsiębiorczym województwie zachodniopomorskim co ósma osoba jest przedsiębiorcą. W województwie mazowieckim na 100 mieszkańców funkcjonuje 11 MSP. Ponad 10 proc. ludności posiada własną firmę także na Dolnym Śląsku i w województwie pomorskim.

Na drugim biegunie znajdują się regiony rolnicze, słabo zurbanizowane. W województwach: podkarpackim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim na 100 mieszkańców jest tylko 7-8 małych i średnich firm.

MSP zatrudniają 70 proc. pracujących w 11 województwach. Są najważniejszym pracodawcą w Lubuskiem, Zachodniopomorskiem i Warmińsko-Mazurskiem, gdzie w dużych firmach znajduje zatrudnienie zaledwie 21 proc. pracujących.

MSP generują ok. 45 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw. Z raportu PARP wynika, że najwięcej inwestowały firmy średnie na Podkarpaciu i w województwie kujawsko-pomorskim. Kredytami krajowymi posiłkowały się najczęściej przedsiębiorcy z Podlasia, Opolszczyzny i województwa świętokrzyskiego, z kolei kredyty zagraniczne finansowały inwestycje głównie w Wielkopolsce i na Mazowszu.

Adam Woźniak

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK