| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za dużo barier dla firm

Za dużo barier dla firm

Prawie trzykrotne skrócenie postępowań przed sądami gospodarczymi, wprowadzenie elektronicznej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ułatwienie mniejszym, czyli uboższym przedsiębiorcom dostępu do opieki prawnej - zapowiedział wczoraj w Krakowie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.


Mimo że przedsiębiorców nie stać często na sądowe spory, nie korzystają z możliwości rozstrzygania ich w drodze polubownej.
– Miesięcznie wpływają do nas zaledwie 2-3 sprawy – mówi Katarzyna Bieluczyk, mediator do spraw gospodarczych w Krajowym Stowarzyszeniu Mediatorów. Jej zdaniem w Polsce nadal brakuje tradycji mediowania, przedsiębiorcy, w razie sporu, od razu kierują się do sądu.
Tymczasem w sądach, mimo że sytuacja stopniowo się poprawia, nadal istnieją zbyt duże zatory. Do sądów gospodarczych wpływa co roku ponad milion spraw. Niestety, zdarza się, że sprawa ciągnie się latami i zanim zdąży się skończyć – firma upada. Dlatego sądy gospodarcze czekają zmiany, zaprojektowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Postępowanie w sądach gospodarczych ma być szybsze i sprawniejsze – przykładowo, sprawa będzie mogła zostać zawieszona tylko na 6 miesięcy, a nie, jak obecnie, na rok.
– Reforma sądownictwa gospodarczego wymusza na przedsiębiorcach dodatkowe obowiązki – wymaga od nich profesjonalizmu. Autorzy projektu nowelizacji k.p.c. zapomnieli chyba o tym, że przedsiębiorcami są nie tylko duże, ale również małe, jednoosobowe firmy – na tych ostatnich nowe regulacje będą w szerszym zakresie wymuszały korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, na co nie każdą małą firmę stać -mówi mecenas Wojciech Ostrowski z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Kiepska egzekucja

Raport Banku Światowego nie pozostawia na polskim postępowaniu egzekucyjnym suchej nitki – średni czas egzekucji roszczenia trwa w Polsce średnio 300 – 400 dni, a jeden komornik przypada na ponad 60 tysięcy mieszkańców. Dlatego ma się również zmienić ustawa o komornikach sądowych – ministerialny projekt zakłada zniesienie rewirów, tak więc na jednym obszarze będzie mogło pracować (i konkurować ze sobą) nawet kilkunastu komorników.
– Często zdarza się, że mimo wygranego procesu i wszczętej egzekucji, w efekcie okazuje się, że nie ma z czego wyegzekwować długu. – Wierzyciel, zanim zacznie dochodzić swoich roszczeń, powinien sprawdzić, czy dłużnik posiada jakiś majątek – pozwoli mu to zaoszczędzić czas i pieniądze – mówi mec. Maciej Węgiełek.
ewa.usowicz@infor.pl
Współpraca Ewa Grochala-Włodek
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roman Iwasieczko

Coach, trener, HR Biznes Partner. Długoletnie doświadczenie (od 2000 roku) jako trener biznesu, umiejętności negocjacyjnych, motywacyjnych i menedżerskich. W ramach realizowanych projektów zajmował się programami sprzedażowymi, rozwojowymi i outplacementowymi głównie dla firm FMCG, telekomunikacyjnych oraz organizacji społecznych. W ramach prowadzonych szkoleń i warsztatów wykorzystuje autorskie fabularne gry szkoleniowe, innowacyjne symulacje oraz aplikacje wirtualnej rzeczywistości, których jest pomysłodawcą i współproducentem. Jest certyfikowanym coachem ICC (International Coaching Community), Praktykiem i Masterem NLP (certyfikowanym przez Christinę Hall – The Society of Neuro-Linguistic Programming), posiada akredytację Insights Discovery oraz certyfikat interpretacji Testów Hogana (Hogan Assessment Systems) – narzędzi do szczegółowego badania potencjału osobowości na polu prywatnym i zawodowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK