| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brak pieniędzy dla firm

Brak pieniędzy dla firm

Fundusze private equity działające w Polsce chcą w tym roku zebrać na nowe inwestycje 1,1 mld EUR.

W 2005 roku polskie fundusze private equity (inwestorzy finansowi zainteresowani podniesieniem wartości nabywanych firm w celu zyskownej sprzedaży po 5-7 latach) ulokowały w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej 154 mln EUR. Jest to o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 70 proc. tej kwoty trafiło do firm w Polsce. Zdaniem przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK) 2006 rok może być dla krajowego rynku równie atrakcyjny. Warunki do inwestowania są optymalne.

– Pod względem zysków z inwestycji w 2005 roku ten region Europy wykazał się najlepszymi wynikami. Fundusze, w które zainwestowaliśmy, przyniosły zwrot netto na poziomie 55 proc. – mówi Henry Potter z EBOR, który jest głównym inwestorem w funduszach private equity w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zyski przyciągają nowy kapitał. W ubiegłym roku fundusze działające w tym regionie zebrały na nowe projekty ponad 1 mld euro. Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej.

– Spodziewamy się, że w tym roku kwota zebrana do nowych funduszy przez firmy zarządzające sięgnie 1,1 mld euro. Liczymy, że większość tego kapitału trafi do Polski – zapowiada Jacek Pogonowski, partner funduszu zarządzanego przez Societe Generale.

Polska nadal jest atrakcyjnym rynkiem, ale już nie tak bezkonkurencyjnym jak jeszcze kilka lat temu. – Przyszłościowa jest każda działalność przemysłowa, która w Polsce może być tańsza niż w krajach Europy Zachodniej, a z Chin się tego przywieźć nie da.

– Średnia wartość pojedynczej inwestycji w regionie wzrosła do 6,3 mln euro z 3,8 mln euro w 2004 roku. Aż 97 proc. inwestycji dotyczyło spółek dojrzałych – mówi Monika Nachyła, wiceprezes funduszu Innova Kapital.
To zła wiadomość dla małych firm i startujących projektów – inwestorzy tego typu nie są już zainteresowani dofinansowywaniem początkujących przedsiębiorców. – Powstała luka, w której wypełnieniu mogą pomóc krajowi inwestorzy. Na całym świecie ich udział w inwestujących funduszach przekracza 50 proc. W Polsce nie ma go wcale – podkreśla Jacek Pogonowski.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Katarzyna Kozińska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK