| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brak pieniędzy dla firm

Brak pieniędzy dla firm

Fundusze private equity działające w Polsce chcą w tym roku zebrać na nowe inwestycje 1,1 mld EUR.

W 2005 roku polskie fundusze private equity (inwestorzy finansowi zainteresowani podniesieniem wartości nabywanych firm w celu zyskownej sprzedaży po 5-7 latach) ulokowały w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej 154 mln EUR. Jest to o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 70 proc. tej kwoty trafiło do firm w Polsce. Zdaniem przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK) 2006 rok może być dla krajowego rynku równie atrakcyjny. Warunki do inwestowania są optymalne.

– Pod względem zysków z inwestycji w 2005 roku ten region Europy wykazał się najlepszymi wynikami. Fundusze, w które zainwestowaliśmy, przyniosły zwrot netto na poziomie 55 proc. – mówi Henry Potter z EBOR, który jest głównym inwestorem w funduszach private equity w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zyski przyciągają nowy kapitał. W ubiegłym roku fundusze działające w tym regionie zebrały na nowe projekty ponad 1 mld euro. Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej.

– Spodziewamy się, że w tym roku kwota zebrana do nowych funduszy przez firmy zarządzające sięgnie 1,1 mld euro. Liczymy, że większość tego kapitału trafi do Polski – zapowiada Jacek Pogonowski, partner funduszu zarządzanego przez Societe Generale.

Polska nadal jest atrakcyjnym rynkiem, ale już nie tak bezkonkurencyjnym jak jeszcze kilka lat temu. – Przyszłościowa jest każda działalność przemysłowa, która w Polsce może być tańsza niż w krajach Europy Zachodniej, a z Chin się tego przywieźć nie da.

– Średnia wartość pojedynczej inwestycji w regionie wzrosła do 6,3 mln euro z 3,8 mln euro w 2004 roku. Aż 97 proc. inwestycji dotyczyło spółek dojrzałych – mówi Monika Nachyła, wiceprezes funduszu Innova Kapital.
To zła wiadomość dla małych firm i startujących projektów – inwestorzy tego typu nie są już zainteresowani dofinansowywaniem początkujących przedsiębiorców. – Powstała luka, w której wypełnieniu mogą pomóc krajowi inwestorzy. Na całym świecie ich udział w inwestujących funduszach przekracza 50 proc. W Polsce nie ma go wcale – podkreśla Jacek Pogonowski.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Katarzyna Kozińska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »