| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PKPP: Polska gospodarka ma mocne fundamenty makroekonomiczne

PKPP: Polska gospodarka ma mocne fundamenty makroekonomiczne

Polska gospodarka ma mocne fundamenty makroekonomiczne - jak niska inflacja, będący pod kontrolą deficyt budżetowy oraz niemal zrównoważony bilans handlowy i płatniczy z zagranicą - uważa ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" dr Stanisław Kubielas.

Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, Indeks Biznesu PKPP "Lewiatan" utrzymał w maju wysokie notowania z poprzedniego miesiąca. Indeks kwartalny pozostał na poziomie 64 punktów, a indeksy roczny i półroczny wzrosły po jednym punkcie - odpowiednio do 66 i 68 punktów.

Indeks Biznesu PKPP "Lewiatan" jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz ekonomistów, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie.

"Na podstawie wysokich notowań indeksu należy spodziewać się kontynuacji ożywienia gospodarczego" - powiedział Kubielas.

Dodał, że możliwe jest spowolnienie w II kwartale tego roku, które mogłoby mieć co najwyżej charakter "chwilowej zadyszki" lub wynikać z ubiegłorocznej bazy odniesienia. Spowolnienie jest możliwe po niższej od oczekiwań sprzedaży detalicznej w kwietniu oraz gorszej niż w pierwszym kwartale tego roku dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu.

Jego zdaniem, wzrost PKB będzie wynosił w tym roku od 4,5 do 5 proc.

Według niego, można się także spodziewać wzrostu inwestycji. Zachętą do tego jest rosnący popyt wewnętrzny, przy także rosnącym eksporcie. Ponadto utrzymanie rentowności przy wysokim wykorzystaniu mocy wytwórczych wymaga wzrostu inwestycji.

Dodał, że pozytywnym czynnikiem jest także wzrost zatrudnienia i wzrost płac, który odbywa się bez inflacji, dzięki wzrostowi wydajności pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK