| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Duże koszty pracy dławią rozwój firm

Duże koszty pracy dławią rozwój firm

Silna gospodarka jest największym sprzymierzeńcem małych i średnich rzedsiębiorstw. Za głównego swojego wroga firmy uznają biurokrację i nieprzychylne prawo.

We wtorek w warszawskim Centrum Olimpijskim rozdaliśmy statuetki laureatom konkursu dla najbardziej wiarygodnych i rzetelnych małych przedsiębiorstw – „Wielka Mała Firma”.

Nagrody odbierali przedsiębiorcy z województw podlaskiego i mazowieckiego. O miejscu na podium decyduje przede wszystkim czas obecności firmy na rynku. Długi czas działania to duża gwarancja, że firma jest wiarygodnym partnerem, nie ogłosi upadłości ani nie wycofa się z rynku. Firmy premiuje się również za bieżące wywiązywanie się ze zobowiązań podatkowych i wobec kontrahentów. W obydwu województwach nagrodzono po 13 firm w trzech kategoriach: mikrofirm, małych firm i średnich firm. Kilkadziesiąt firm otrzymało specjalne certyfikaty.

Zapytaliśmy nagrodzonych przedsiębiorców, co sądzą o otoczeniu gospodarczym, z którym mają do czynienia na co dzień. Trudno było znaleźć w pełni zadowolonego przedsiębiorcę.

Firmy skarżą się przede wszystkim na zbyt wysokie koszty pracy, które skutecznie hamują ich rozwój. Wielu przedsiębiorców przyznaje, że chętnie zwiększyłoby zatrudnienie. Trudno jednak zatrudnić wykwalifikowanego specjalistę za 1 tys. zł, a w wielu przypadkach małe, a zwłaszcza mikrofirmy, nie są w stanie zaoferować więcej. Wykształcony człowiek, znając swoją wartość, raczej zasili rzeszę emigrantów za pracą, niż zgodzi się na głodową pensję w kraju – podkreślają przedsiębiorcy.

Problemem jest też niewystarczająca liczba szkół, zwłaszcza zawodowych. Dlatego firmy coraz częściej przejmują na siebie ciężar edukacji przyszłych pracowników.

Problemem wszystkich przedsiębiorców jest panosząca się biurokracja, kontrole w firmach, przerost bieżących formalności, długotrwałe procedury zdobywania pozwoleń i atestów.

Dla firm eksportujących na Wschód utrudnieniem są napięcia polityczne i spowodowane nimi np. embargo na dostawy produktów spożywczych do Rosji.

Mimo wielu problemów przedsiębiorcy nie tracą optymizmu. Zgodnie podkreślają, że ich sojusznikiem jest dobra kondycja polskiej gospodarki, do czego zresztą sami się przyczyniają, bo inwestują, utrzymują i tworzą nowe miejsca pracy.

Do pozytywów można również zaliczyć łatwiejszy dostęp do pieniędzy. Dostrzegają to zwłaszcza firmy średniej wielkości, o ustabilizowanej już pozycji rynkowej.

BARIERY, JAKIE WIDZĄ MALI PRZEDSIĘBIORCY

• wysokie koszty pracy, zwłaszcza ZUS
• biurokracja i nieprzychylność urzędników
• brak wykwalifikowanych pracowników
• zaleganie z płatnościami przez klientów (zatory płatnicze)
• zbyt częsta zmiana przepisów podatkowych i finansowych
• konkurencja tanich towarów niskiej jakości z Dalekiego Wschodu
• napięcia polityczne przeszkadzające w handlu z Rosją
• wysokie ceny surowców

Maciej Bednarek

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK