REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymistyczna wizja Polski

REKLAMA

Polska gospodarka w 2016 roku, już od ćwierćwiecza wolnorynkowa, rozwijająca się przez dekadę w tempie 5,5 proc. średniorocznie, będzie o 70 proc. bogatszym krajem niż dziś.
Najbardziej widoczną zmianą jest gęsta sieć dróg i autostrad na europejskim poziomie, po których porusza się równie dużo samochodów, przy czym dzięki powszechnemu systemowi nawigacji i kontroli ruchu w sposób uporządkowany, z prędkością zgodną z przepisami. Z krajobrazu zniknęły furmanki, na polskiej wsi dużo łatwiej natrafić na nowy samochód, często chińskiego producenta.

Siła prywatnych firm

Możliwość zdalnej pracy oraz wysokie ceny nieruchomości w miastach spowodowały, że znacząco wzrosła popularność osiedlania się z dala od centrum, w domkach i rezydencjach. Do opuszczania miast skłania także podatek katastralny, wprowadzony w celu zrównoważenia ubytków budżetowych następujących po kolejnych obniżkach podatków dochodowych, wymuszonych zagraniczną konkurencją. Pokrycie całego kraju planami zagospodarowania przestrzennego oraz innowacje w technice budowlanej pozwalają tanio stawiać domy, o jakich wielu marzyło. Kilka lat pokazało, że Polska faktycznie mogła stać się centrum usług dla Europy; ponad 1 mln osób pracuje w firmach obsługujących transnarodowe korporacje w zakresie analiz danych, obsługi klienta, rachunkowości, badań i rozwoju itd. O sile gospodarki decydują prywatne firmy, w niewielkim stopniu uzależnione od krajowej polityki.
Konsekwentne poprawianie efektywności i coraz szybsze wprowadzanie nowych, coraz bardziej zaawansowanych produktów oraz konsolidacja zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstw. Na liście 1000 największych firm świata jest już kilka korporacji o polskim rodowodzie. W indeksie dwudziestu (WIG20) największych firm warszawskiej giełdy, która niebawem połączy się z londyńską lub inną o silnej pozycji w Europie, 5 firm ma historię krótszą niż 10-letnią – są to firmy biotechnologiczne i informatyczne. Sukcesy firm bazujących na nowych technologiach, mających swoją genezę na uczelniach wyższych i w placówkach naukowo-badawczych, rozbudziła wyobraźnię i wywołała boom na giełdzie.

Tygrys Europy

Poprawa koniunktury i przeprowadzone reformy rynku pracy oraz zniesienie ograniczeń na jednolitym rynku europejskim przyczyniły się do spadku bezrobocia do jednocyfrowego poziomu, szybkiego wzrostu płacy realnej oraz napływu pracowników z Białorusi i dalej położonych krajów rozwijających się. Znaczący wzrost dochodów ludności umożliwił zaś powstanie i rozwój wielu nowych firm usługowych, doradczych, gastronomicznych, a przede wszystkim firm internetowych, świadczących usługi mobilne i rozrywkę elektroniczną.
Gruntowna informatyzacja nie ominęła administracji – nowe procedury, obsługa obywateli i firm przez internet, jak również stosowanie elektronicznych przetargów stopniowo zaczęły przynosić efekty – polskie urzędy działają sprawnie. W 2016 roku ekonomiści spierają się na konferencjach naukowych, czy polityka gospodarcza ostatnich lat była słuszna; czy szybkie przyjęcie euro (np. w 2010 roku) uchroniłoby Polskę przed zbyt szybką aprecjacją złotego i pogorszeniem pozycji konkurencyjnej lokalnych eksporterów. Czy szybsza realizacja reform finansów publicznych i rynku pracy nie spowodowałaby wzrostu na poziomie nawet 7 proc. zamiast 5,5 proc. w skali roku (a wtedy dochód byłby w ciągu dekady podwojony)? Czy zasadna była polityka rolna, adresowanie pomocy społecznej i finansowanie nauki?
W 2016 roku poza niektórymi politykami i słuchaczami niektórych rozgłośni nikt nie ma wątpliwości, że Polska jest tygrysem Europy. Przyznaję, to optymistyczna wizja. Ale wolę wierzyć w ideę samospełniającego się proroctwa.

Henryka Bochniarz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA